Istorija

Visuomenės sveikatos katedra viena pirmųjų Sveikatos mokslų fakulteto katedrų įsteigta 1999 m. Katedra pradėjo veiklą turėdama tik keturis savuosius mokslininkus, šiuo metu katedroje dirba vienuolika savųjų mokslininkų, iš jų trys profesoriai, šeši docentai. Katedrą ir visuomenės sveikatos studijų programą kurė pirmasis fakulteto dekanas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis kartu su katedros profesoriumi habil. dr. Vinsu Janušoniu, doc. dr. Arnoldu Jurgučiu bei doc. dr. Faustu Stepukoniu. Doc. dr. Faustas Stepukonis katedrai vadovavo 2001 – 2003 metais. Nuo 2003 m. katedros vedėjas prof. dr. Arnoldas Jurgutis.

 

Visuomenės sveikatos katedros darbuotojai (A. Pelakausko nuotr.)

Svarba

Lietuvos Nacionalinėje sveikatos koncepcijoje numatyta pertvarkyti esamą sveikatos priežiūros sistemą taip, kad daugiau dėmesio būtų skiriama sveikatos išsaugojimui ir stiprinimui. Sveikesnė visuomenė yra vienas svarbiausių sėkmingą Lietuvos demokratinės visuomenės vystymąsi ir efektyvesnę visų valstybės sektorių veiklą lemiantis veiksnys. Gerėjant socialinėms ekonominėms sąlygoms, atsirandant vis naujoms diagnostikos ir gydymo galimybėms ilgėja žmonių gyvenimo trukmė. Tuo pačiu daugėja sergančių lėtinėmis ligomis, kurių gydymui ir socialinei priežiūrai  reikia vis daugiau lėšų. Tampa vis aktualiau diegti efektyvias ligų prevencijos strategijas, kad kuo ilgiau būtų galima išsaugoti pilnavertę žmonių sveikatą, t.y  psichinę, fizinę ir socialinę žmogaus gerovę. Šiuolaikinė visuomenės sveikata – tai mokslas ir menas kaip organizuotomis visuomenės pastangomis  išsaugoti  sveikatą, išvengti ligų, priešlaikinių mirčių ir prailginti gyvenimą. Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Europos Sąjungos Sveikatos strateginiuose dokumentuose vis labiau pabrėžiamas visuomenės sveikatos specialistų,  kurie, dirbdami visuomenės sveikatos srityje, taptų lyderiais, tarpininkais ir informacijos skleidėjais, rengimo svarba.

Visuomenės sveikatos sistemos reforma šiuo metu yra vienas svarbiausių įgyvendinamos Lietuvos sveikatos priežiūros reformos komponentų. Plėtojami savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, mokyklų slaugytojas keičia visuomenės sveikatos specialistai.

Rūpinimasis kiekvieno Lietuvos žmogaus bei visos visuomenės sveikata – tai laidas į geresnį mūsų ir mūsų vaikų gyvenimą, todėl visuomenės sveikatos studijos yra ypatingai atsakingas ir garbingas darbas.

Informacija atnaujinta: Thursday December 1st, 2016