LT   |   EN      Mano KU   |   
Socialinis darbas onkologijos centre: prasmės ir vilties paieškos

Šių metų lapkričio 17 dieną Šv. Pranciškaus onkologijos centre vyko projekto “Restart” paskaita ,,Socialinis darbas su patiriančiais gyvenimo krizę“. Jos metu Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Socialinio darbo katedros docentė daktarė Asta Kiaunytė ir KU socialinio darbo studijų absolventė, onkologijos centro savanorė, šiuo metu dirbanti Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto Socialinio darbo katedroje, lektorė Jolanta Kasniauskienė  kalbėjo apie socialinio darbo ypatumus bei supažindino Klaipėdos ,,Žemynos“ gimnazijos moksleives su Šv. Pranciškaus onkologinio centro veiklos pobūdžiu.

Socialinį darbą puikiai išmanančios dėstytojos pasakojo kaip svarbu sergantiems bendrauti tarpusavyje ir kaip būvimas kartu gydo. Žmogui, susiduriančiam su onkologine liga, svarbu nenutolti nuo įprasto gyvenimo ir netelkti viso savo dėmesio į ligą. Siekiant nukreipti mintis pozityvumo link svarbūs susitikimai su asmenimis, išgyvenusiais tokias pat ar panašias situacijas. Šv. Pranciškaus onkologijos centre kiekvieną pirmąjį mėnesio šeštadienį vyksta susibūrimai žmonių, kurie susiję su onkologine liga. Tokiuose susitikimuose laukiami visi, taip pat tie, kurie sugebėjo įveikti ligą ir gali savo pavyzdžiu suteikti vilties sergantiesiems. ,,Vilties matymas, jutimas gali suteikti labai daug“ – sako docentė Asta Kiaunytė.

Telkdamiesi į bendruomenes žmonės gali vieni kitiems suteikti dvasinės stiprybės, kurios taip reikia. Tuo labiau, dažnai pasitaiko atvejų, kai sergantysis privalo išlikti stipresnis net už savo artimuosius. Paskaitos vedėjos Asta ir Jolanta abi pritaria, kad artimas žmogus gali kentėti daugiau nei sergantysis onkologine liga, nes mato fizinius, emocinius, psichologinius pakitimus, bet ne visada gali padėti. Būna, kad artimasis tiesiog nebežino kaip elgtis ar net ima šalintis, tolti nuo sergančiojo, neigdamas nepakeliamą realybę, su kuria susiduria. Socialinio darbuotojo pagalba nepaprastai svarbi ne tik sergančiajam, bet ir artimiesiems, nes onkologinė liga sukrečia visus, priverčia patirti gyvenimo krizę.

Socialinis darbas nėra lengvas. Socialinio darbo ekspertės išskiria pagrindinius šios specialybės reikalavimus: ,,Socialiniam darbuotojui svarbu tikėti ir palaikyti kiekvieną žmogų keitimosi procese“- teigia Asta Kiaunytė. Be kita ko socialiniam darbuotojui būtina saugoti ir ginti žmogaus teises, gerbti jo orumą, neišskirti ir priimti bet kokį asmenį, būti lanksčiu, geranorišku, o svarbiausia atsakingu ir atjaučiančiu. Supervizijų kaip profesinių santykių konsultavimo forma pagelbsti socialiniam darbuotojui, susiduriančiam su sunkiais atvejais, reflektuojant savo patirtį bei ieškant naujų sprendimo būdų profesinėje praktikoje.

Tam, kad būtų galima kuo efektyviau ir objektyviau telkti bendruomenes steigiamos įvairios organizacijos. Viena jų ir Klaipėdoje įsikūręs Šv. Pranciškaus onkologijos centras, kuris sutelkęs dėmesį į dvasinės ir psichosocialinės pagalbos teikimą. Šiame centre funkcionuoja daugybė veiklų. Veikia biblioteka, kurioje randama daugybė atrinktos, informatyvios literatūros, taip pat čia vyksta biblioterapija, kuri moko per knygas pažinti save. Moterims ir merginoms labai svarbus grožio kambarys, kuriame vyksta pamokėlės kaip atrodyti gražiai, sveikatinimo, pokalbių, ramybės kambariai. Taip pat yra mokymų bei užsiėmimų salės, kuriose rengiamos mankštos, seminarai, organizuojami šokių bei rankdarbių užsiėmimai. Vyksta dailės terapijos seansai grindžiami vizualinio meno kūrybiniu procesu bei psichologijos ir psichoterapijos sinteze. Daugumą veiklų veda profesionalūs savo srities žinovai ar profesionalūs savanoriai. Centro darbuotojos labai didžiuojasi išskirtiniu muzikos terapijos kambariu, kuriame savanoriškai jau daugybę metų muzikinius seansus veda ir fortepijonu skambina profesionalus muzikos terapeutas – doc. Alvidas Remesa. Esant poreikiui yra galimybė ir apsistoti centre, įrengti komfortiški kambariai.

Šv. Pranciškaus onkologiniame centre gali pats sau padėti ir leisti, kad tau padėtų kiti, tiek socialiniai darbuotojai, tiek paruošti savanoriai profesionalai, tiek bendraminčiai ir, svarbiausia, pats gali kažkam padėti. ,,Kai duodi kitam, visada gauni daugiau atgal“, – tikina paskaitos organizatorės.

,,Žemynos“ gimnazijos moksleives sudomino socialinis darbas kaip prasminga ir tauri profesija, šiuo metu jos nutarė įsitraukti į savanorystę, ,,Vilties bėgimą“.

Monika Budaitė