LT   |   EN      Mano KU   |   
Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros dėstytojas Daumantas Bočkus atlieka stažuotę Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijoje (JTPTO).

Klaipėdos universitetas, bendradarbiaudamas su Patirties partnerių konsorciumu, studentams bei dėstytojams siūlo įvairias praktikos bei stažuočių programas. Tai yra puiki galimybė dėstytojams pasisemti užsienio šalių patirties profesinėje srityje, naujos galimybės bendradarbiavimui plėtojant mokslinius tyrimus, atnaujinant ir tobulinant studijų programas įdomia ir vertinga medžiaga ir pan.

Kas paskatino pasirinkti stažuotę Pasaulio turizmo organizacijoje?

Žinios ir patirtis kurią gali įgyti tokio lygio organizacijoje yra neįkainojama. Visiškai sutinku su požiūriu, kad mokymasis – tai visą gyvenimą trunkantis procesas ir jis neužsibaigia ties magistratūros ar doktorantūros studijų baigimu. Turizmo versle dirbu apie dešimt metų, tačiau norėjosi iš arčiau pamatyti kaip dirbama šioje tarptautinėje organizacijoje, prisidėti prie jos tikslų įgyvendinimo, įgyti naujos patirties bei sutikti naujų įdomių žmonių.

Pasaulio turizmo organizacija yra atsakinga už darnaus, atsakingo bei visiems prieinamo turizmo plėtojimą. Organizacija atlieka rinkos tyrimus, remia darnaus turizmo politiką, rengia teisės aktus, rekomendacijas, dalyvauja daugybėje projektų skirtingose pasaulio šalyse, bendradarbiauja su kitomis organizacijomis, todėl visą įgytą patirtį galėsiu pritaikyti rengiant darnaus turizmo bei kitas paskaitas ir pasidalinti šia patirtimi su studentais. Taip pat tai puiki galimybė informacijos ir idėjų paieškai doktorantūros studijoms.

Pasaulio turizmo organizacija yra žinoma kaip aukščiausio lygio, itin gerą reputaciją turinti organizacija. Kaip pavyko į ją patekti?

Dėl šios galimybės esu dėkingas Klaipėdos universitetui, kuris suteikė informaciją apie stažuočių programą ir sudarė galimybes išvykti bei Patirties parnerių konsorciumui, kurie padėjo paruošti visus dokumentus ir atliko tarpininko vaidmenį. Vėliau pati PTO organizavo personalo atranką nuotoliniu būdu, po kurios pranešė, kad esu atrinktas prisijungti prie jų komandos.

Ką konkrečiai dirbate Pasaulio turizmo organizacijoje?

Dirbu Institucinių ryšių ir išteklių mobilizavimo skyriuje (angl. Institutional Relations and Resource Mobilization programme). Skyrius yra atsakingas už partnerystės programų plėtojimą, bendradarbiauja su su visomis Jungtinių Tautų organizacijomis bei kitomis tarptautinėmis ir regioninėmis organizacijomis.

PTO inicijuoja didelį ir reikšmingą projektą „Tarptautiniai darnaus turizmo plėtros metai, 2017“ (angl. International Year of Sustainable Tourism for Development, 2017). Aš esu atsakingas už bendravimą su partneriais ieškant finansavimo ir partnerystės galimybių.

Skyrius organizuoja kelias konferencijas: Daugiakultūrė visuomenė ir turizmas (angl. Multicultural Society and Tourism) Baku, Azerbaidžane bei konferenciją Jordanijoje – Investavimas į turizmą dėl visa apimančios ateities: iššūkiai ir galimybės (angl. Investing in Tourism for an Inclusive Future: Challenges and Opportunities). Tenka bendrauti su pranešėjais, priimančios šalies turizmo ministerijų darbuotojais, derinti konferencijų programas, prisidėti prie reikalavimų pranešėjams rengimo, pasirūpinti logistiniais klausimais.

Taip pat tenka sudalyvauti skirtingų šalių delegacijų priėmime, kur kiekvienas skyrius trumpai supažindina svečius su savo veikla, tada seka diskusijos dėl galimybių padėti konkrečios šalies darnaus turizmo vystymui.

Ką galėtumėt pasakyti apie darbuotojus dirbančius šioje organizacijoje?

Organizacijos kolektyvą sudaro žmonės iš labai skirtingų kultūrų. Daugelis kolegų kalba bent keliomis kalbomis. Ispanai sudaro tik apie trečdalį visų darbuotojų, likę kolegos – iš labai skirtingų pasaulio kampelių. Organizacijoje šiuo metu iš viso dirba penki lietuviai, atvykę skirtingu metu bei siekiantys individualių tikslų.

Pagrindinė darbo kalba yra anglų, todėl visi darbuotojai laisvai šneka angliškai, o daugelis kolegų taip pat puikiai kalba ir ispaniškai. Nepaisant to, kad kolektyvą sudaro skirtingų kultūrų, religijų bei įvairaus amžiaus žmonės, organizacijoje vyrauja labai draugiška atmosfera, jaučiama tarpusavio pagarba bei palaikymas. Susipažinau su daugybe nuostabių žmonių, su kuriais ne tik dirbame, tačiau kartu leidžiame ir laisvalaikį.


Ką veikiate laisvalaikiu?

Savaitgaliais dažniausiai keliauju į aplinkinius miestelius, esančius netoli Madrido. Nemaža dalis jų įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Esu jau gana neblogai susipažinęs su Madridu, todėl su kolegomis ir draugais po darbo dažnai nuvykstame į miesto centrą, kuriame gausybė įvairių pramogų. Madridas turi labai patogų susisiekimą su kaimyninėmis šalimis ir kitais didžiaisiais Ispanijos miestais, todėl planuojame aplankyti ir juos.

Norintiems sportuoti yra nemažai galimybių. Po darbo kolektyvas dažnai susirenka pažaisti futbolą, badmintoną ar krepšinį. Man geriausiai sekasi krepšinis, smagu išbandyti savo jėgas žaidžiant su užsieniečiais. Kiekvienais metais yra organizuojamos visų Jungtinių Tautų organizacijų bendros sporto žaidynės.

Kokį įspūdį palieka Madridas?

Madridas žavi savo kerinčia atmosfera bei nuolat verdančiu gyvenimu. Nepaisant to, kad čia nėra nei jūros nei smėlėtų paplūdimių, tai vienas lankomiausių Europos miestų, kuriame daugybė lankytinų objektų, muziejų, renginių, nuolatos vyksta gatvės pasirodymai bei verda naktinis gyvenimas. Mieste gausybė imigrantų iš ispanakalbių Pietų ir Centrinės Amerikos šalių, todėl juntama ir jų kultūros įtaka. Anglų kalba čia susikalbėti labai sunku, tačiau tai yra stimulas pramokti ispanų kalbos! Netoli darbo vietos yra įsikūręs garsusis Santiago Bernabeu futbolo stadionas, kuriame žaidžia Madrido Real komanda, todėl su kolegomis planuojame nuvykti pažiūrėti rungtynių.