Aktualijos

2016-10-21 LAMPSS kreipimasis į akademinę bendruomenę: KVIETIMAS AKTYVIAI BALSUOTI II-AJAME LR SEIMO RINKIMŲ TURE

2016-09-15  Kova dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties suderėto finansavimo vyksta negražiai ir negarbingai… Laiškas LR VyriausybeiLaiškas Finansų ministerijaiAtsakymas iš ŠMMAtsakymas iš Finansų ministerijos

2016-03-02 KU darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės kreipimasis į KU Senato pirmininką dėl tarnybinių atlyginimų koeficientų atnaujinimo


2015-12-10 LAMPSS raštas siųstas LR Seimo nariams dėl aukštojo mokslo


2015-11-27 Aukštosios mokyklos miršta stovėdamos ir tylėdamos
Akademinis personalas – tai bazinė profesija, turinti valstybinį atsakingą uždavinį – padėti pagrindus kuriant ir formuojant būtinas valstybės ir privataus sektoriaus profesijas, pareigybes. Ar gali dabartinėje situacijoje aukštosios mokyklos atlikti valstybės iškeltus uždavinius?
Kodėl Lietuvoje kilo sisteminė aukštojo mokslo krizė? Kaip ir kuo pasireiškia krizė šalies aukštajame moksle? Kas gresia Lietuvos aukštajam mokslui ateityje? Ką privalome daryti, ką reikia keisti?… skaityti plačiau PDF dokumente.


2015-11-10  Šiandieninės aktualijos Universitete

Pirma. Lietuvoje sparčiai mažėja gyventojų, tad mažėja ir mokinių, ir studentų. Deja, statistika ir toliau neguodžia, nes jų mažės iki 2020 m. Aukštojo mokslo sistemos optimizavimas neišvengiamas, taip savo kalboje su universitetų rektoriais ir kolegijų direktoriais akcentavo ŠMM ministrė A. Pitrėnienė. Ministrės įsakymu Nr. 914 sudaryta darbo grupė aukštųjų mokyklų tinklui optimizuoti, kurioje dalyvauja ir Lietuvos auštųjų mokyklų profsąjungų (LAMPSS) atstovai. Kol kas kalbama apie būtinybę optimizuoti tinklą, tačiau niekam, be profesinių sąjungų, nerūpi, kur ir ką dirbs aukščiausios kvalifikacijos specialistai, į kuriuos valstybė investavo didžiules lėšas, kad jie pasiektų mokslo daktaro, docento, profesoriaus laipsnius. Kiek laiko ir lėšų į tai investavo pats žmogus, ne tik nesigilinama, bet net neskaičiuojama. Negi esame tokia turtinga valstybė, kad profesorius galime „padaryti“ budėtojais ar šaltkalviais? Blogiausia yra tai, kad niekas taip ir nesiburia, nekovoja už savo teisėtus lūkesčius. Niekas nepadeda ir LAMPSS atstovauti universitetų darbuotojų interesams. Gal bent bendruomenės diskusijose išsirutuliotų pasiūlymai, kaip racionaliai ir humaniškai optimizuoti universitetų tinklą, kur „dėti“ tam tikrų specialybių dėstytojus. Kas nori burtis ir dirbti kartu, prašome pranešti el. paštu Lapinskasta@gmail.com

Darbo grupės pasisakymai apie pertvarką (žr. I dokumente).

Antra. Mokslo ir studijų įstatymo (MSĮ) priėmimas, kuris bus pateiktas Seimui svarstyti lapkričio 16 d. Gerai žinome, kad jame Konstitucinis Teismas nustatė 35 nuostatas (punktus), kurie buvo antikonstituciniai. Dabar, mūsų nuomone, antikonstitucinių nuostatų lieka 8. Ar galime pasitikėti politikais ir Seimu, ar galime leisti, kad mums vėl vadovautų liberalai, kurie sukūrė tokį įstatymą? Ar turime teisėtų lūkesčių gyventi teisinėje valstybėje? Gal yra tokių, kuriems ne vis vien, kas bus po mūsų? Burkimės. O gal manote, kad kažkas išspręs jūsų problemas be Jūsų?

Palikti antikonstituciniai punktai (žr. II dokumente).

Trečia. Mokslininkų pensijos irgi atsisakoma. Suburta darbo grupė, kuri konstatavo, kad akademinių darbuotojų darbo užmokestis labai labai didelis – net 1119 Eur, o tai viršija šalies vidutinį atlyginimą (734 Eur), todėl mokslininko pensija nebus skaičiuojama. Kur teisėti lūkesčiai? Akademinė bendruomenė tyli, o tai reiškia, kad ir lūkesčių bei reikalavimo, kad būtų vykdomi pažadai, nėra?

Šio sprendimo projektą žr. III dokumente.

Gal norite padirbėti? Ar žinote, koks realus vidutinis dėstytojo atlyginimas Lietuvoje? Įvertinus kiekvienos pareigybės svorinius koeficientus, – tik 619 Eur. Žemesni atlyginimai – tik Rumunijoje ir Bulgarijoje, tačiau mums nuolat akcentuojama, kad turime orientuotis į mokslo ir mokymo(si) kokybę.

Ketvirta. Ruošiamas naujas Darbo kodeksas, kuriame nelieka ilgesnių atostogų pedagoginiams darbuotojams, nelieka išeitinių išmokų už dirbtą laiką, ilgalaikių motinystės atostogų ir t. t. Rengę Darbo kodeksą mokslininkai neturėjo jokių oponentų, nes tai buvo Socialinių reikalų ministerijos skelbtas europinis projektas. Dabar jis turės būti priimtas, nes kitaip reikės grąžinti europinius pinigus. Kodekso projekto grupėje dirba Seimo teisininkai, jis yra koreguojamas. Dėl jo deramasi Trišalėje taryboje, kosmetiškai nusileidžiant Profesinių sąjungų konfederacijai.

Darbo kodekso svarstymus žr. IV dokumente, Darbo kodekso projektą – V dokumente.

Visos mūsų čia paminėtos naujienos palies kiekvieną universiteto darbuotoją, nesvarbu, ar jis profesinės sąjungos narys, ar ne. Vis dėlto svarbu žinoti, kad visoje Europoje yra gerai išvystytas profesinių sąjungų tinklas, kuris turi instrumentus ir teisinę bazę ginti savo narius. Mes KU mažai žinome, mažai domimės mūsų profesinės sąjungos veikla ir tikimės, kad kažkas kokiu stebuklingu būdu išspręs mūsų problemas. Deja, stebuklų nebūna, o sugebančiųjų susivienyti ir mokėti bent „kavos puodelio“ mėnesinį mokestį mūsų Universitete yra apie 10 proc. darbuotojų. Be abejo, toks menkas procentas leidžia valdžiai teigti, kad likusioji 90 proc. darbuotojų dalis nemato jokių problemų. Tad jei norime pasiekti, kad KU būtų paisoma darbuotojų teisėtų reikalavimų, kad problemos būtų sprendžiamos rezultatyviai, stokime į profesinę sąjungą, kas galite, prisidėkite darbu, kas galite, – mokesčiais. Tuomet kartu bus lengviau pasiekti tikslus.

Latvija turi bendrą universitetų ir mokytojų jungtinę profesinę sąjungą, o universitetų profesinėje sąjungose yra apie 70 proc. darbuotojų. Kai toks profesinių sąjungų narių skaičius, su jomis derasi Vyriausybė. Taigi, argi lietuviai prastesni už latvius? Neturime ambicijų, nenorime geriau gyventi?

Manau, kad tikrai esate aktyvūs ir principingi, todėl jei turite problemų, susijusių su darbo teise, kviečiu jas išdėstyti raštu ir atsiųsti profesinės sąjungos el. paštu (darbuotoju.profesine.sajunga@ku.lt), galite rašyti ir man, bet, KOLEGOS, atsibuskite, nebėra ko bijoti. „Paskui“ pakovoti už savo teises gali būti jau per vėlu.

Apie fakultetų problemas – kitame aktualijų pranešime, įdėsime ir Jūsų siųsta informaciją.

Pagarbiai
KU profesinės sąjungos pirmininkė doc. dr. A. Lapinskienė