LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalbos žiemos kursuose – margas būrys užsieniečių

Jūratė Derukaitė

KU SHMF Lituanistikos ir užsienio kalbų centro vadovė, lietuvių kalbos kursų koordinatorė

 

„Lietuvių kalbos ir kultūros žiemos akademija 2020“ (intensyvūs kursai) Klaipėdos universitete (KU) vyko visą sausio mėnesį; keturios savaitės, kaip visada, pralėkė per greitai… Į šiemetę Žiemos akademiją susibūrė 33 kursantai iš 13 šalių. Tolimiausios – Bolivija, Indija, Indonezija; mokėsi ir vienas lietuvis vaikinas, su šeima grįžęs gyventi į Lietuvą ir norintis tobulinti gimtosios kalbos žinias, ypač gramatiką ir rašybą.

Daugiau kaip 2/3 Akademijos kursantų atvyko tik kursų laikotarpiui; likusieji – vietiniai užsienio piliečiai. Gausus susirinkusiųjų būrys paneigia galimus spėliojimus, jog Klaipėdos universiteto kursai ypač patrauklūs dėl paplūdimių… Beje, tris iš keturių savaitgalių iš tiesų buvome prie jūros – Melnragės kavinėje per Akademijos atidarymo šventę, kitą sekmadienį keliavome į Kuršių neriją, trečią savaitgalį – į Palangą.

Paminėtina, jog ir vasarą, ir žiemą kaskart atvyksta mūsų (kursų organizatorių) vadinamųjų Akademijos senbuvių – kursantų, kurie pas mus, Klaipėdos universitete, pradėjo mokytis nuo „Labas, mano vardas…“ ir toliau kiekvieną vasarą (vėliau – ir žiemą) atvykdavo vėl pas mus. (Tokius kursus Lietuvoje organizuoja dar keli universitetai). Per keletą metų šie žmonės pasiekė C lygį. „Mes esame jūsų talismanai“, – taisyklinga lietuvių kalba sako Jurijus ir Bohdanas iš Kijevo. Sunkoka nusakyti žodžiais jausmą, kai buvę pradinio lygio grupės mokiniai po kelių intensyvių kursų bei savarankiško tobulinimosi tampa ir mūsų bičiuliais, ir kolegomis; bendravimas jau vyksta tik lietuviškai; ir jie patys, būdami Lietuvoje, tarpusavyje kalbasi… lietuviškai! Mūsų „senbuviai“ ne tik tobulina kalbos žinias, bet ir užsiima įvairia su lietuvių kalba, lietuvybe susijusia veikla; kursų metu jie būna organizatorių savanoriais padėjėjais, teikia naujų idėjų. Štai dėstytojai anglistei Nadiai iš Černivcų valstybinio universiteto per šiuos kursus pasiūlėme pavertėjauti ir įsitikinome, jog ji jau gali dirbti vertėja iš lietuvių kalbos.

Kruopščiai mokosi ir pradinio bei pažengusiųjų lygio kursantai. Tai suprantama, – čia susirinko motyvuoti žmonės: 19 kursantų yra Švietimo mainų paramos fondo stipendininkai, atrinkti konkurso būdu. Likusieji kursantai yra Lietuvoje apsigyvenę užsieniečiai arba sukūrusieji mišrias šeimas. Bet yra dar viena kategorija besimokančiųjų, – štai estas Erichas-Antonas tiesiog nusprendė gerai išmokti kaimynų kalbas. Džiugu, kad visada sulaukiame ir lietuvių kilmės asmenų, ir jų daugėja. Atvyksta vienas, žiūrėk, į kitus kursus jau su kitu šeimos nariu, – seseria, sūnėnu.

Anot kursantų, aukšta mokymo kokybė, intensyvi ir kaskart atnaujinama kultūrinė programa, dėstytojų bei organizatorių dėmesys kiekvienam besimokančiajam traukia vėl sugrįžti į Klaipėdos universiteto kursus. Čia dirba suburta puiki dėstytojų lituanistų komanda; be to, vyksta papildomos paskaitos įvairiomis kultūros temomis, vakaronės, išvykos, ekskursijos po visą Lietuvą.

Vasaros kursai Klaipėdos universitete organizuojami nuo 2002 m.; norinčiųjų juose mokytis gausa paskatino plėsti veiklą ir 2015 m. pirmą kartą surengti analogiški žiemos kursai. Apytiksliai suskaičiavus visus vasaros / žiemos akademijų dalyvius, susidarytų apie 980 absolventų; dar reikėtų pridėti žmones, besimokančius lietuvių kalbos vakariniuose kursuose; nuo 2000 m. susidarytų turbūt antra tiek. Taigi lietuvių kalbos mokymus Lituanistikos ir užsienio kalbų centras organizuoja visus metus. (Čia nekalbame apie universiteto studentus užsieniečius, lietuvių kalbos besimokančius pagal akademinę sistemą. Tiesa, kartais sėkmingai sudaromos bendros integruotos grupelės.)

Beje, ne vienas užsienietis, per lietuvių kalbos studijas pamilęs šį universitetą ir pačią Klaipėdą, nusprendė būtent čia rinktis magistrantūros ar doktorantūros studijas. Štai kursų absolventas kartvelas Giorgi Janiashvili šiuo metu mokosi SHMF vadybos krypties magistrantūroje; istorijos krypties doktorantūroje studijuoja buvęs kursų dalyvis italas Flaviano Bertaina (lietuviškai kalbantis laisvai kaip gimtakalbis); iš dabar vykstančių lietuvių kalbos žiemos kursų dalyvių magistrantūros studijas KU ketina rinktis lietuvių kilmės mergina iš Rusijos.

Per kursų mėnesį užsimezga ir vystosi mokslinio bendradarbiavimo ryšiai, kitokie bendri projektai. Šito, kaip sakoma, nė į jaučio odą nesurašysi… Norėtųsi paminėti tokią daugybę vardų ir faktų… Tačiau tai jau būtų atskira tema.

Mokytis (ir mokyti!) tokioje daugiakultūrėje aplinkoje – su niekuo nepalyginama patirtis. Čia ne tik mokomasi lietuvių kalbos, susipažįstama su Lietuvos kultūra; čia mokomasi ir tolerancijos, bendrystės, draugystės. Visą mėnesį gyvename tarsi šeima, vienu ritmu; ir po kiekvienos kursų laidos vis daugiau žmonių pasaulyje išgirsta Klaipėdos universiteto vardą.

Kursų akimirkos