LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalbos studijų vasaros mėnuo užsieniečiams prabėgo per greit

Užmerki akis, ir jau nėra savaitės. Nesuprantu, kodėl laikas Lietuvoje taip greitai bėga.

Обожнюю час та людей у Klaipėda University. Вони тут особливі.

(Branginu laiką Klaipėdos universitete ir jo žmones. Jie – ypatingi).

Bohdanas, studentas iš Kijevo

Lietuvoje ką tik prasidėjo naujieji mokslo metai, baigėsi vasaros atostogos studentams ir dėstytojams. Tačiau Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete (SHMF) ir vasarą vyko itin intensyvios studijos, – jau 18-oji Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademija kitakalbiams.

Panašūs lietuvių kalbos vasaros kursai vyksta ne tik KU, tačiau neabejotinai tik čia šią vasarą kursų dalyviams paskutinę dieną – rugpjūčio 8-ąją – buvo pasiūlyta atsisveikinimo žodžius užrašyti… ant fakulteto, kuriame jie studijavo visą mėnesį, salės sienų. Nejaugi? Taip! Tai įamžinta ir nuotraukose. Štai keletas užrašų (kalba netaisyta – aut.):

„Ačiū už įspūdžius! Aliona“; „Viskas labai smagu. Aš myliu. Ačiū iš Sakartvelo. S.S.D“ „Džiaugiuosi geriausiąja visų laikų akademija! Flaviano“; „Ačiū už akademiją! Buvo labai smagu mokytis Klaipėdos universitete “; „Iš Ukrainos su meile! Nadia ”; „Nia: Klaipeda Mantul! From Indonesia!“; „Ačiū mano destytoja!“; „Jūs nuostabūs!“; „Ačiū, Klaipėda, už mūsų puikią vasarą!“; „Saya Cinta Lithuania (I love Lithuania) – Lela“; „Ačiū už puikią patirtį ir draugystes“; „Iki pasimatymo!“; „Grazie!“; „KÖSZÖNÖM!  IKI! E. Pipiras (Pipiraitė)”.

Vasaros akademiją šiemet sėkmingai baigė 68 dalyviai; didesnioji jų dalis buvo užsienio universitetų studentai, dėstytojai, tyrėjai (jų buvo 2/3), – jie atvyko pagal KU vykdomą projektą su Švietimo mainų paramos fondu. Kiti dalyviai buvo įvairių profesijų į vasaros kursus specialiai atvykę arba jau čia apsigyvenę užsienio piliečiai. Šiame margame kursantų būryje buvo 10 lietuvių kilmės užsieniečių ir klaipėdietė mokinukė, kuriai rusakalbėje mokykloje pasirodė per maža lietuvių kalbos pamokų. Taigi kursantų amžius šį kartą įvairavo nuo 11-os iki 54-erių metų (nors įprastai visada būna ir senjorų).

Visą mėnesį virė intensyvus darbas: lietuvių kalbos pamokos vyko 5-iose skirtingo lygio grupėse; besidomintiems surengti papildomi specialūs seminarai (istorijos, kalbotyros, literatūros ir muzikinio folkloro temomis). Tačiau tai dar ne viskas: rengėjų pasiūlyta kultūros pažinimo programa, anot dalyvių, buvo maksimaliai gausi renginių, ekskursijų po visą Lietuvą. Bet buvo palikta ir laisvų dienų pasimėgauti Baltijos jūros (kad ir nešiltos…) ir dosniai lepinusios saulės malonumais. Juk artimiausias paplūdimys tik už 10 minučių kelio (autobusu) nuo universiteto, nuo bendrabučio!

Su kursantais dirbo 8 dėstytojos lituanistės ir kitas Vasaros akademijos personalas: vadovė, administratoriai, KU studentės-praktikantės bei kiti. Projektu rūpinosi ir globojo fakulteto dekanas prof. Rimantas Balsys ir KU rektorius prof. Artūras Razbadauskas, dėmesingi buvo ir kiti universiteto vadovai. Savo ruožtu ši užsieniečių mokymo veikla gražiai reprezentuoja universitetą ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje, ir yra įvertinta ne vienu padėkos raštu.

Tačiau svarbiausia – kursantų įvertinimas. Iš jų sulaukta gausybės puikių ir nuoširdžių atsiliepimų. Nors kursų organizatoriai jų sulaukia kaskart, vis dėlto rengiantis naujai Vasaros / žiemos akademijai reikliai tobulinama veiklos programa, stengiamasi pasiūlyti vis naujų dalykų. O kaipgi kitaip, – juk visada dalyvauja kone trečdalis jau buvusių dalyvių. Beje, ne vienas iš atvykusiųjų kantriai ir ištikimai mokosi lietuvių kalbos ne tik KU kursuose, bet ir grįžę į savo šalis, – pavyzdžiui, LR Ambasadų arba lietuvių draugijų organizuojamuose mokymuose. Na, o vietiniai kursantai toliau mokosi rudens ir pavasario semestro kursuose.

Nemažai kursantų tampa aktyviais lietuvių kalbos ir kultūros skleidėjais. Be to, vis daugėja absolventų, kurie tampa gerais universiteto bičiuliais, kolegomis, tarptautinio bendradarbiavimo iniciatoriais. Nuostabus jausmas, kai su žmonėmis, Klaipėdos universitete pradėjusiais mokytis lietuvių kalbos nuo ABC, jau galima susikalbėti tik lietuviškai; kai jie socialiniuose tinkluose dalijasi gražia patirtimi iš savo buvimo Lietuvoje; kai šiuose tinkluose parašo ką nors lietuviškai, arba kai kursantai, atvykę į Lietuvą pirmą kartą, laisvai prabyla taisyklinga lietuvių kalba!

Norėtųsi rašyti vos ne apie kiekvieną 2019-ųjų Vasaros akademijos dalyvį, – kaip ir kaskart. Štai japonė Aya jau verčia į gimtąją kalbą lietuvių literatūrą; du dėstytojai iš Filipinų rimtai pasiryžę steigti Manilos universitete Baltijos šalių kalbų studijų centrą; pernai atvykę lietuvių kilmės broliai iš Floridos šįmet atsivežė ir 13-metį sūnėną mokytis senelių kalbos; studentė lietuviška pavarde iš Rusijos atvyko į KU kursus, o jos sesė – į Kauno VDU: jos susitiko ir viename, ir kitame mieste; buvę KU kursantai, atvykę į kursus kituose universitetuose, pasiprašo dalyvauti KU ekskursijose; žodžiu, vyksta gražus, jaudinantis bendravimas, kurio pagrindas – lietuvių kalba, kultūra, Lietuva. Iki pasimatymo, mielieji buvę ir būsimi kursantai!

Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademijos 2019 akimirkos

Jūratė Derukaitė, Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto

Lituanistikos ir užsienio kalbų centro vadovė