LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalba, muzika ir dainos skambėjo Portugalijos universitete

Šiais metais HUMF partnerių pagal Erasmus+ bendradarbiavimo programą sąrašas pasipildė dar viena aukštąja mokykla Portugalijoje – Minjo universiteto (Universidade do Minho) Menų ir humanitarinių mokslų institutu, įsikūrusiu Bragos mieste, plačiai žinomame dėl nuostabių bažnyčių gausos ir dėl barokinio šedevro, išsidriekusio ant aukštos kalvos – Gerojo Jėzaus šventovės (Santuário do Bom Jesus do Monte).

Birželio mėnesį su Erasmus dėstymo vizitu ten viešėjome dviese, dvi HUMF darbuotojos. Kelias dienas buvo vedami lietuvių kalbos ir kultūros užsiėmimai studentams ir dėstytojams. Nors paskaitų metas jau buvo pasibaigęs, maloniai nustebino susirinkusių klausytojų gausa. Juos subūrė vizitą organizavusi minėtojo instituto akademinių mainų koordinatorė dr. Mikaela Ramon (Maria Micaela Dias Pereira Ramon Moreira), parodžiusi nepaprastą svetingumą. Dr. M. Ramon akademinė sritis – portugalų kalbos mokymas užsieniečiams ir luzofonija (tyrimai, susiję su portugališkai kalbančiomis šalimis).

Susirinkusių klausytojų tikslai buvo įvairūs. Daugumai tiesiog buvo įdomu pasinaudoti galimybe pasiklausyti užsieniečių dėstytojų; keli tyrėjai sakė besidomintys kultūrų įvairove; kai kam buvo įdomu išgirsti, kaipgi skamba toji archajiškiausia indoeuropiečių kalba. Maloniai nustebino studentas istorikas Žozė (José), pademonstravęs lietuvių kalbos žinias ir atsinešęs įvairios medžiagos; universitete seniai dirbantis dėstytojas-fizikas iš Ukrainos, taip pat nemažai žinojęs apie Lietuvą. Susirinkusieji entuziastingai mokėsi lietuvių kalbos pradmenų, domėjosi lietuvių kultūra; jie buvo supažindinti ir su liaudies muzikos ypatumais ir netgi padainavo keletą lengvų sutartinių bei skudučiavo originaliais, iš Lietuvos atvežtais instrumentais. Atsisveikinant klausytojams buvo padalintas šakotis. Atsirado studentų, pareiškusių susidomėjimą galimybėmis daugiau pasimokyti lietuvių kalbos.

Šalia dėstymo, buvo įdomu ir naudinga susipažinti su šios aukštosios mokyklos struktūra ir veikla. Buvo puiki proga pasisemti naudingos patirties; kita vertus, malonu įžvelgti ir panašumų. Minjo universitetas jaunas (1973 m.); kaip ir Klaipėdos universitetas, jis buvo įkurtas pasibaigus sudėtingam politiniam laikotarpiui. Šiuo metu Minjo universitetas laikomas vienu iš prestižinių Portugalijoje.

Vizito laikas buvo ypač sėkmingas dėl to, jog visą birželio mėnesį Bragoje vyko šventiniai Joninių progai skirti renginiai. Mat, šv. Jonas yra Porto miesto – to regiono centro – globėjas. Taip, visą mėnesį galima mėgautis kultūrinių renginių gausa, o ypač vakariniais koncertais parkuose, aikštėse, alėjose. Maloniai nustebino dainuojančių, muzikuojančių, šokančių kolektyvų gausa. Tikra fiesta norinčiam pažinti portugalų liaudies kultūrą. Mėgaujantis šiais koncertais atvirame ore, kilo minčių, kaip būtų galima tokias šventes Lietuvoje dar labiau priartinti prie žiūrovo.

Ačiū dr. Mikaelai Ramon, kurios dėka buvo užmegzti nauji bendradarbiavimo ryšiai. Tikėsimės, su gražia perspektyva.