LT   |   EN      Mano KU   |   
Valstybės apdovanojimu pagerbti KU profesorius ir garbės daktarė
09-07-2020

Liepos 6-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentūroje buvo išdalinti Valstybės apdovanojimai. Tarp 50-ies apdovanotų asmenų – prof. habil. dr. Vladas Žulkus, KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas vyriausiasis mokslo darbuotojas, Baltijos jūros povandeninės archeologijos ir povandeninio marinistinio paveldo pradininkas bei ilgametis aktyvus tyrėjas. Taip pat Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi pagerbta Klaipėdos universiteto garbės daktarė, istorikė habil. dr. Ingė Lukšaitė.

Už mokslinius nuopelnus pagerbtas KU mokslininkas prof. habil. dr. V. Žulkus šį apdovanojimą vadina garbingu ir labai įpareigojančiu.

„Laiškas iš LR Prezidento kanceliarijos apie man skirtą apdovanojimą buvo netikėtas, juolab neturėjau tokio tikslo – siekti laimėjimo“, – sako mokslininkas.

Apdovanoto profesoriaus nuomone, Lietuvoje yra daug apdovanojimo vertų žmonių, tačiau jie pastebimi tik pastangomis bendruomenių, kuriose gyvena ir dirba. Todėl jis dėkoja Klaipėdos universiteto vadovybei, pateikusiai jo kandidatūrą.

Pasak V. Žulkaus, sprendimą skirti apdovanojimą galėjo lemti jo pastarųjų metų pastangos įdėtos dirbant su povandeniniais jūros tyrimais. Šiuos darbus mokslininkas planuoja tęsti ir artimiausiu metu, tikėdamasis išsiaiškinti dar ne vieną marinistinę paslaptį.

„Dauguma mokslininkų gyvena tarp „reikia“ ir „įdomu“. Pirmiausiai reikia užbaigti pradėtus darbus, projektus, susijusius su priešistorės tyrimais Baltijos pakrantėse ir po vandeniu ir su povandeninio paveldo tyrimais. Per artimiausius porą metų, tikiuosi, atsiras ir kitų įdomių galimybių ir toliau patyrinėti jūros dugną.

Marinistinio paveldo paslapčių šydą, nors čia dirbame jau 20 metų, dar vos praskleidėme. Šiandien Lietuvos vandenyse žinome keletą vietų, kur jūros dugne glūdi 9-11 tūkstančio metų senumo priešistorės kraštovaizdžių reliktai ir žmonių veiklos pėdsakai; esame užregistravę jau per 100 nuskendusių laivų. Jei ne mes, tai , tikiu, ateities tyrinėtojai atras mūsų priekrantės vandenyse ir tūkstančio metų senumo vikingų laivus“, – pasakoja V. Žulkus.

Valstybės apdovanojimai – tai Respublikos Prezidento dekretu skiriami ordinai, medaliai ir kiti pasižymėjimo ženklai, įteikiami Vasario 16-ąją ir Liepos 6-ąją.