LT   |   EN      Mano KU   |   
Pasirinkite teksto dydį
„Švyturio Klaipėdos ateities“ stipendija atiteko jūrinį pasaulį tyrinėjančiai mokslininkei

Jau aštuntą kartą suorganizuotas uostamiesčio „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos“ konkursas pasiekė finišo tiesiąją. Pajūrio gyventojai ir komisijos nariai 4 000 Eur vertės apdovanojimą skyrė talentingai, daktaro laipsnį turinčiai Gretai Gyraitei už svarų mokslo indėlį į jūrinio gyvenimo vystymą.

Tradicija tapęs renginys sulaukė didelio jaunų ir ambicingų talentų susidomėjimo – iš 24 dalyvių į finalinį penketą pateko Eimantas Reliuga, Emilija Lendraitytė, Greta Gyraitė, Kasparas Petkus ir Kornelija Mažionytė.

Daugiausia klaipėdiečių palaikymo ir komisijos simpatijų sulaukė nuo pat pradžių į priekį išsiveržusi jaunoji mokslininkė Greta Gyraitė, kuriai atiteko bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ įsteigtas piniginis paskatinimas.

G. Gyraitė, nesenai apsigynusi daktaro laipsnį Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institute, turinti ekologijos bei jūrų bioįvairovės ir apsaugos magistro laipsnius, jau 10 metų tyrinėja mariose ir jūrose aptinkamus potencialiai patogeniškus mikroorganizmus.

Nugalėtojos mintys ir darbai ne kartą nugulė įvairiuose tarptautinio lygio moksliniuose straipsniuose, o vienas didžiausių pasididžiavimų – kartu su kitais mokslo pasaulio atstovais išleista knyga „Jūros knyga: Baltijos jūros pasauliai“.

Šiuo metu G. Gyraitė dirba 2 tarptautiniuose projektuose, susijusiuose su potencialiai patogeniškų bakterijų tyrimais, taip pat prisideda prie Vibrio tyrimų balastiniuose vandenyse.

Kaip pasakoja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos“ nugalėtoja G. Gyraitė, šiai dienai materialių norų sąrašo ji neturi, tad dalį stipendijos skirs kompetencijos kėlimui bioinformatikos srityje bei poilsiui – proto, kūno ir sielos atostogoms svajoja išeiti į maždaug mėnesį trunkantį Camino de Santiago žygį.

„Tikiu sėkme, bet kuo daugiau dirbu, tuo daugiau jos ir turiu, o dar labiau tikiu nuoseklumu. 10 metų einu tuo keliu ir man ten labai patinka, o gauti prizą už tai, kuo tu gyveni, yra tiesiog vyšnia ant torto“, – emocijų neslėpė G. Gyraitė.

Stipendija – padrąsinimas judėti tolyn

Pagrindinis konkurso iniciatorius, įmonės „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas pastebi, kad Klaipėdos kraštas kupinas talentingo ir veržlaus jaunimo.

„Šis konkursas įrodo, kiek daug ambicingų jaunųjų talentų turi Klaipėdos kraštas. Užsidegimas veikti ir garsinti pajūrį visoje šalyje ir už jos ribų turi būti įvertintas ir pastebėtas. Sveikinu visus finalinio penketuko dalyvius – kiekvienas iš jūsų esate nugalėtojas ir vertas didelių aplodismentų. Nesustokite judėti pirmyn“, – renginio metu kalbėjo R. Viršilas.

R. Viršilas nuoširdų sveikinimą skyrė šio konkurso nugalėtojai ir džiaugiasi, kad ji aktyviai rūpinasi aplinkosaugos skatinimu ir jūrinio gyvenimo vystymusi. Anot jo, labai svarbu skirti dėmesį mūsų šalyje besidriekiantiems vandens telkiniams, o Klaipėdos kraštas ypač didžiuojasi Baltijos jūroje atliekamais G. Gyraitės moksliniais tyrinėjimais.

„Džiaugiuosi, kad yra aktyviai tyrinėjama jauniausia planetos jūra – Klaipėdos krantus skalaujanti Baltija. Ši jūra kovoja su įvairiais ekosistemos pokyčiais, klimato kaitos sukeltais padariniais, augančiu rūgštėjimu ar mažėjančiu druskingumu, kas verčia šį sūrų vandens telkinį sparčiai keistis. Tikiu, kad jaunosios mokslininkės nuveikti ir dar ateityje būsiantys žygdarbiai atneš itin reikšmingų atradimų ne tik Klaipėdai, bet ir visai Europai“, – sakė R. Viršilas.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas džiaugėsi, jog ši tradicija tęsiasi ir šiemet buvo įteikta jau 8-oji „Švyturio Klaipėdos ateities“ stipendija.

„Tai diena, kada norisi būti čia. Noriu pasidžiaugti, kad ši dvasinga tradicija tęsiasi ir kad Klaipėdos miesto bendruomenės žvilgsnis, balsas ir sprendimas sulaukia vis daugiau dėmesio. Komisijos balsas svarbus, bet svarbiausias balsas vis dėlto miestiečių, kurie išsakė savo lūkestį, viziją ir įpareigojimą“, – sveikinimo žodį tarė uostamiesčio meras.

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Tomkus pabrėžė, jog kiekvienam iš nominantų svarbiausia siekti savo užsibrėžtų tikslų.

„Labai gaila, jog yra viena stipendija, ir visada gaila žmonių, kurie jos nelaimėjo.

Tie, kurie šiandien nelaimės, tikrai laimės kitais metais, o gal ir artimiausiu metu. Džiaugiamės, kad tokie žmonės, kaip jūs, garsina Klaipėdos vardą“, – sakė G. Tomkus.

Taip pat sveikinimo žodį visiems nominantams skyrė ir praėjusių metų laimėtojas – elektrinių, saulės energija varomų katamaranų kūrėjas Tomas Vėlius. Jis stipendijos laimėjimą prilygino stebuklui.

„Stipendijos laimėjimas buvo dar vienas pasirinkto kelio stebuklas. Tapti elektrinių laivų gamintoju neturint resursų, tačiau turint beprotiškai didžiulį ryžtą – didoka ambicija.

Tikėjimas ir sunkus darbas vedė tikslų link, o tokie momentai, kaip stipendijos laimėjimas, yra kažkas panašaus į stebuklą, kuris tuo metu buvo absoliučiai netikėtas“, – apie praėjusių metų pergalę kalbėjo 7-osios stipendijos laimėtojas T. Vėlius.

Ankstesniais metais „Švyturio Klaipėdos ateities“ stipendiją yra laimėję: Klaipėdos universiteto mokslininkas Žydrūnas Lukošius, laivų inžinierius Lukas Norkevičius, pianistė Adelė Daunoravičiūtė, solistas, pasirodęs ir šių metų renginyje, Steponas Zonys, kino kūrėjas Arūnas Eimulis, menininkė Agnė Kišonaitė, elektrinių, saulės energija varomų katamaranų kūrėjas Tomas Vėlius.

Išsamų interviu su „Švyturio Klaipėdos ateities“ stipendijos laimėtoja Greta Gyraite skaitykite dienraščio „Vakarų ekspresas“ savaitraštyje „Savaitės ekspresas“.

VE informacija