LT   |   EN      Mano KU   |   
Klaipėdos universitete – tradicinė Užgavėnių šventė
05-03-2019

Klaipėdos universiteto (KU) Botanikos sode pirmą kartą suorganizuotos Užgavėnės. Jose ir pagrindiniai šventės simboliai: persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimas. Pasak organizatorių, taip norėta priminti senąsias Užgavėnių tradicijas.

KU Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė pasakoja, jog Užgavėnės švenčiamos likus 7 savaitėms arba 46 dienoms iki Velykų.

„Nors dauguma Užgavėnes jau atšventė praėjusį savaitgalį, mes laikomės tradicijų, ir šią šventę minime šiandien, kovo 5 dieną, antradienį, kuomet ir yra tikroji Užgavėnių diena.

Prie mūsų prisijungė Klaipėdos Vitės progimnazija. Šios šventės tikslas yra moksleiviams priminti tikrąsias, senąsias tradicijas. Pastebėjome, kad vaikai nebežino Užgavėnių esmės. Jiems ši diena – pasivaikščiojimas po mugę, parduotuves, blynų ar medinio šaukšto nusipirkimas.

Mūsų surengtoje šventėje jie pamatė kokios Užgavėnės yra iš tikrųjų: mielai įsitraukė į žaidimus, skanavo blynus, bendravo, o kai kurie net ir kaukėmis pasipuošė. Tai – labai džiugu“, – kalbėjo A. Klimienė.

Ir nors tokia šventė Botanikos sode vyko pirmą kartą, neabejojama, jog ši tradicija bus tęsiama.

„KU Botanikos sodas –  unikali vieta. Norime ją atverti visuomenei, pakviesti čia ateiti, o Užgavėnių šventė – vienas iš būdų tai padaryti. Džiugu matyti tiek daug jaunimo, moksleivių, kurie gerai leidžia laiką, bendrauja ne tik tarpusavyje, bet ir su Universiteto bendruomene“, – sakė šventėje dalyvavęs KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Tuo metu kalbinti moksleiviai tikino, jog Užgavėnės jiems pirmiausiai siejasi su blynais, kaukėmis ir žiemos išvarymu.

„Tądien valgom daug blynų, būnam išsidažę, žaidžiam žaidimus, tai – žiemos išvarymo šventė. Deginama Morė, daromos kaukės“, – žiniomis dalijosi 6-oje klasėje besimokanti Elzė.

Šventės organizatorė, Botanikos sodo vadovė priminė, kad Užgavėnės turi gilias tradicijas, o persirengėliai, kaukės, blynų valgymas ar Morės deginimas – reikšmingi simboliai.

„Užgavėnės – žiemos šventė, per kurią siekiama prisišaukti pavasarį ir išvaryti žiemą. Tai paskutinė proga iki soties prisivalgyti, pasilinksminti, juk netrukus prasidės ramus laikotarpis – Gavėnia, kuris truks iki Velykų. Kartu su More sudeginsime seną laiką, visą negatyvą, ir susitelkę, susikaupę lauksime Velykų, po kurių vėl ateis džiugesys. Toks gamtos, žmogaus gyvenimo ritmas“, – pasakojo A. Klimienė.