LT   |   EN      Mano KU   |   
Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Šilalės savivaldybės ir Klaipėdos universiteto
17-03-2016

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyr. m. darbuotojas archeologas dr. Gintautas Zabiela yra ne kartą sakęs, kad aukščiausia Žemaitijos kalva – Medvėgalis yra potencialus kandidatas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Po Kuršių nerijos šis Šilalės rajone stūksantis piliakalnis būtų antrasis toks UNESCO objektas Vakarų Lietuvoje. Tačiau norint, kad Medvėgalis patektų į pasaulinės reikšmės gamtos objektų sąrašą, būtini išsamūs moksliniai tyrimai.

Mokslininkams tikra paslaptimi tapusios Medvėgalio kalvos istoriją padės atskleisti vienas stipriausių archeologijos tyrimų centrų Lietuvoje ir rytinėje Baltijos jūros pakrantėje – Klaipėdos universiteto (KU) Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas. Šiuo tikslu kovo 17 dieną pirmojo Lietuvos muziejaus įkūrėjo Dionizo Poškos gimtinėje Bijotuose (Šilalės r.) Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas ir Klaipėdos universiteto rektorius Eimutis Juzeliūnas pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria bus siekiama efektyviau panaudoti abiejų šalių potencialą mokslinių tyrimų, studijų, bendrų projektų ir informacijos sklaidos tikslais.

„Šiandien sutartimi įtvirtinta partnerystė su Klaipėdos universitetu svarbi visam Šilalės rajonui. Tikiuosi, kad Klaipėdos universiteto archeologų ir istorikų dėmesio sulauks ne tik Medvėgalis, bet ir kultūriniam kraštovaizdžiui reikšmingi Bilionių, Gegužių, Vilkų lauko, Kuplės ir Padievaičio piliakalniai, taip pat bus išsamiai ištirtas žydų nekilnojamasis kultūros paveldas ir Šilalės krašto žydų kultūra“, – sakė Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas.

Klaipėdos universiteto rektorius E. Juzeliūnas akcentavo, kad abipusis bendradarbiavimas, tyrinėjant daugiausiai visoje Žemaitijoje piliakalnių turinčio Šilalės krašto gamtos ir kultūrinį paveldą, padės ne tik sužinoti naujų reikšmingų istorinių faktų, bet ir skatins Vakarų Lietuvos regiono plėtrą.

Medvėgalio kalvos tyrimai gali padėti išsiaiškinti viso Žemaitijos regiono archeologinės kultūros raidą nuo priešistorės iki viduramžių. Tuo tarpu Padievaičio piliakalnio archeologiniai kasinėjimai gali padėti atsakyti į daugelį metų keliamą klausimą, ar čia stūksojo garsioji legendomis apipinta Gedimino pilis.

Verta paminėti, kad naujausi tyrinėjimai Pilėnų paieškas jau seniai perkėlė į Žemaitiją. Manoma, kad kunigaikštis Margiris galėjo veikti Kvėdarnos – Medvėgalio – Batakių (Tauragė r.) trikampyje.

Šilalės rajonas svarbus ir dėl išlikusios autentiškos, turbūt vienintelės Europoje tokios architektūrinės konstrukcijos – medinės žydų sinagogos su rabino gyvenamuoju butu. Tikimasi, kad tyrimai padės daugiau sužinoti apie žydų gyvenimą Šilalės rajone, atkurti ir išsaugoti šį istorinį paminklą ateinančioms kartoms.

Bendradarbiavimo sutarties pasirašymo ceremonija tęsta Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojų pranešimais, kurių klausėsi Šilalės rajono ugdymo įstaigų vadovai, mokyklų mokinių prezidentai ir mokyklų mokinių tarybų pirmininkai. Pranešimą apie Šilalės krašto piliakalnius skaitė Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, archeologas doc. dr. Gintautas Zabiela, žydų istorijos aspektus Šilalės krašte nuo XVII a. aptarė to paties instituto mokslo darbuotojas istorikas dr. Hektoras Vitkus.

Rima Norvilienė, Šilalės rajono savivaldybės mero patarėja