LT   |   EN      Mano KU   |   
Nacionalinė ekspedicija KU burlaiviu „Brabander“ į Islandiją
23-06-2016

Nacionalinė ekspedicija KU burlaiviu „Brabander“ į Islandiją

Klaipėdos universiteto (KU) burlaivis „Brabander“ minėdamas universiteto, kartu ir šalies 25-ių metų jubiliejų, birželio 25 d. leidosi į ilgiausią per 10-metį ekspediciją – iš Lietuvos aplink Islandiją ir atgal.

Vienas iš ekspedicijos tikslų – supažindinti visuomenę su Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, formavimusi ir raida, pristatyti šalies jūrinio mokslo pasiekimus ir potencialą. Kelionės tolimiausias taškas – Islandija – pasirinktas neatsitiktinai, istoriniame kontekste ši šalis Lietuvai labai svarbi, 1990 metų kovo 11 dieną ji pirmoji pripažino paskelbtą Lietuvos nepriklausomybę.

KELIONĖS MARŠRUTAS

Per Baltijos, Šiaurės, Norvegijos, Grenlandijos jūras bei Šiaurės Atlanto vandenyną besidriekiantis kelionės maršrutas padalintas į 5 etapus: Klaipėda–Sandefjordas; Sandefjordas–Stavangeris; Stavangeris–Reikjavikas; Reikjavikas–Blyth, Blyth–Klaipėda. Ekspedicijos metu laivas nuplauks apie 5 tūkst. jūrmylių. Skirtingais kelionės etapais, burlaiviu iš viso plauks apie 60 žmonių: iš jų didžioji dalis mokslininkai, buriuotojai ir studentai. Laive visą laiką dirbs 5 profesionalai, jiems kelionėje pagelbėti pasiryžę net 6 nuotykių ieškotojai savanoriai. Visos kelionės metu laive dirbs 3 operatoriai, kurie įmažins šią neeilinę kelionę.

Kelionės metu bus aplankytos Šetlandų (Shetland), Farerų, Orknio salos, prisišvartuota beveik 20-yje uostų. Dešimtus metus universitetui tarnaujantis laivas įsigytas jūros moksliniams tyrimams ir mokomajai veiklai vykdyti. Šiuo metu laivas priklauso KU Jūros tyrimų atviros prieigos centrui, kurio mokslininkai bei tyrėjai ir sudarys didžiąją burlaiviu plaukiančių dalyvių dalį. Ekspedicijos metu mokslininkai vykdys jūros aplinkos tyrimus: tirs aplinkos užterštumą, stebės paukščių populiacijų gausumą ir elgseną ir kt.

Be svarbių mokslinių darbų, ekspedicijos metu burlaivis jau 10-ą kartą dalyvaus The Tall Ships Race North Sea, kuri startuoja rugpjūčio 26 dieną Blyth uoste, Jungtinėje Karalystėje, ir finišuoja Gotenberge, Švedijoje, rugsėjo 6 dieną.

Klaipėdos uostą burlaivis paliko daugiau nei šešioms savaitėms, sugrįžti planuojama rugsėjo 10 dieną.