LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos prezidentas: „Svarbu vizija – kuo tikimasi tapti ir kaip tai pasiekti“
13-12-2019

Profesijos ir karjeros pasirinkimo kelias – viena sudėtingiausių temų jauno žmogaus gyvenime. Kaip pasirinkti įdomią, bet kartu ir perspektyvią specialybę? Studijuoti Lietuvoje ar užsienyje? Aukštojoje ar profesinėje mokykloje? Skubėti ir stoti iš karto, ar patinkančią sritį iš pradžių pažinti darbo rinkoje? Klausimų daug, tačiau atsakymai į juos – kiekvienam vis kiti.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti prezidentas (toliau – LAMA BPO) Pranas Žiliukas studijų kryptį ir vietą besirenkantiems jaunuoliams sako:

„Studijų pasirinkimas kiekvienam jaunam žmogui yra labai atsakingas ir daug pastangų reikalaujantis sprendimas. Ypatingai šiandien, kai būsimieji studentai turi kaip niekad daug įvairių tobulėjimo ir karjeros galimybių savo ir kitose šalyse. Dėl šios priežasties, pasirinkimo procese labai svarbu susikurti viziją – kuo tikimasi tapti, po to imtis veiksmų tikslui pasiekti. Neabejoju, kad kiekvienam stojančiajam rūpi gauti valstybės finansuojamą vietą ir būtent toje studijų kryptyje, kuri jį labiausiai vilioja. O čia, ko gera, 2020 m. stojantiesiems turėsime puikią žinią, nes Lietuvoje valstybės finansuojamų vietų bus skiriama keliais tūkstančiais daugiau.“

Lietuvoje ar užsienyje?

Jau tapo įprasta, jog pagrindinis klausimas, kamuojantis būsimus studentus – rinktis studijas Lietuvoje ar užsienyje? LAMA BPO prezidento teigimu, svarbu ne šalis, o universiteto studijų kokybė ir suteikiamos ateities perspektyvos, bet nereikia nuvertinti ir ekonominių sąlygų.

„Būsimasis studentas turėtų siekti patekti į kuo aukštesnio lygio ir daugiausiai galimybių ateityje sukurti galinčią mokyklą. Renkantis universitetą, labai svarbu suprasti, kad toli gražu ne kiekviena užsienio aukštoji mokykla gali pasigirti geromis studijomis. Tikrai aukšto lygio mokyklų Europoje yra dešimtys, bet daug mokyklų studijų kokybe neretai nuvilia, o ir ne visos jos teikia bakalauro laipsnį. Tuo tarpu visos didžiosios Lietuvos aukštosios patenka tarp 5 proc. geriausių pasaulio mokyklų. Kai kurios jų, pavyzdžiui Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, yra netgi studentų iš viso senojo žemyno šalių traukos centras“, – teigia P. Žiliukas.

Natūralu, jog vos baigęs mokyklą jaunuolis nėra užtikrintas dėl to, kokios karjeros nori siekti ateityje. Dar tik ieškantiems savo kelio LAMA BPO prezidentas pataria įvertinti ir daugiau tiek studijų, tiek ekonominių ir socialinių veiksnių. Kai kurie jų, anot P. Žiliuko, lemia, kad į užsienį išvykę studijuoti abiturientai sugrįžta po pirmųjų metų arba supratę, kad pasirinktoje mokykloje negaus išsvajoto laipsnio, arba susiduria su finansiniais sunkumais.

„Svarbu įvertinti ir pragyvenimo sąlygas bei galimybes. Dauguma aukščiausio lygio užsienio universitetų yra įsikūrę šalyse, kuriose gyvenimas pareikalaus kur kas daugiau finansinių investicijų nei Lietuvoje. Taip pat privers nutolti nuo šeimos ir artimųjų. Nepakankamai tvirtai apsisprendus, visi šie veiksniai gali tapti ne tik finansinių, bet ir emocinių iššūkių priežastimi“, –sako LAMA BPO prezidentas.

Vis dėlto, P. Žiliuko teigimu, tinkamai pasirengus, studijos svečioje šalyje ir pažintis su kitomis kultūroms yra tikrai vertinga patirtis, tačiau jai įgyti yra ir alternatyvių būdų.

„Labai svarbu suprasti ir tai, kad visos mūsų šalies aukštosios mokyklos suteikia galimybę išvykti pusmečiui ar metams studijuoti į jau patikrintus ir akademinės bendruomenės kruopščiai atrinktus kitų šalių universitetus ar kolegijas. Tad savęs dar tik ieškantys jaunuoliai, pasirinkę bakalauro studijas Lietuvoje, kartu gali išbandyti ir savo pajėgumus kitoje šalyje bei kultūroje. Na, o patikrinus save, aukštesnės pakopos studijas galima tęsti pasirinktame užsienio universitete, ar pasinaudoti kitomis „Erasmus+“ programos teikiamomis galimybėmis“, – mintimis dalijasi P. Žiliukas.

Auganti profesinių mokyklų svarba

LAMA BPO prezidentas teigia, kad pastaraisiais metais į abiturientus dominančių klausimų sąrašo viršų iškilo ir dar vienas – rinktis studijas aukštojoje ar profesinėje mokykloje?

„Nuolat girdime diskusijas apie tai, kad šiandieninėje darbo rinkoje itin stokojama aukštos kvalifikacijos darbininkiškų profesijų, o aukštosios mokyklos diplomo svarbą neretai pralenkia turimų žinių ir patirties bagažas. Atitinkamai, šiame kontekste matome ir sparčiai augančią profesinių mokyklų svarbą“, – sako P. Žiliukas.

Anot P. Žiliuko, profesinę mokyklą baigęs studentas į darbo rinką ateina jau turėdamas pasirinktai profesijai reikiamų žinių ir įgūdžių. Toks kandidatas gali pasirodyti patrauklesnis darbdaviui, nes galima skirti mažiau laiko jo apmokymui. Vis dėlto, LAMA BPO prezidentas teigia, kad universitetinis ir profesinis išsilavinimas nėra vienas kitam trukdantys elementai. Priešingai, jie vienas kitą papildo.

„Įgyta profesija neužveria kelių plėsti akiratį ir žinių bagažą universitete ar kolegijoje, ir atvirkščiai – įgijus platesnio spektro išsilavinimą aukštojoje mokykloje, gilinti žinias labiausiai sudominusioje profesinėje srityje“, – sako LAMA BPO prezidentas.

Pagalba padedant atrasti sprendimą

Asociacijos prezidentas pažymi, jog šiandien karjeros kelio ieškantiems moksleiviams, mokyklą jau pabaigusiems jaunuoliams ar dėl pasirinktos krypties abejojantiems studentams sukurtos patrauklios sąlygos domėtis, klausti ir konsultuotis.

„Ieškantys patarimo ir norintys išgirsti daugiau nuomonių visuomet gali kreiptis į LAMA BPO atstovus, išbandyti Atvirą informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemą „AIKOS“, susisiekti tiesiogiai su aukštųjų ir profesinių mokyklų karjeros padalinių komandomis. Taip pat svarbu turėti omenyje, jog kasmet Lietuvoje vyksta daug ir įvairių studijų bei karjeros galimybėms skirtų renginių, projektų ir iniciatyvų. Kuo veiklesni bus studijų krypties ieškantys jaunuoliai, tuo platesnį suvokimą apie mokslo galimybes jie galės susidaryti“, – sako P. Žiliukas.

Anot LAMA BPO prezidento, vieni iš svarbiausių renginių vyresniųjų klasių mokiniams, jų tėvams ir studijų kryptį keisti norintiems studentams yra kasmetinės studijų mugės didžiuosiuose šalies miestuose. Pavyzdžiui, prie devynioliktuosius metus Kaune vykstančios „Aukštųjų mokslų mugės“ jau trečiuosius metus jungiasi ir „Profesinio mokymo mugė“.

„Būtina bendrauti su tais, kurie gali padėti, nukreipti ir patarti. O geriausiais patarimais šiame kontekste gali pasidalinti akademinė bendruomenė ir panašų pasirinkimo kelią jau praėję esami studentai. „Aukštųjų mokslų mugėje“ susibūrę visų Lietuvos aukštųjų ir profesinių mokyklų atstovai yra pasirengę ne tik pristatyti priėmimo tvarką, programas, stojimų eigą ir pasirengimą studijoms, bet ir patarti, kaip surasti sau tinkamą studijų kryptį. Tuo tarpu mugėje dalyvaujantys jau esami studentai gali padėti susikurti visapusišką vaizdą ne tik apie studijų kokybę, bet ir apie su jomis susijusias patirtis“, – teigia LAMA BPO prezidentas.

19-toji „Aukštųjų mokslų mugė 2020“ bei „Profesinio mokslo mugė 2020“ vyks sausio 23-ąją dieną, ketvirtadienį, Kauno „Žalgirio arenoje“. Kaip jau tapo įprasta, po vienu mokslų mugės stogu susirinks visų Lietuvos aukštųjų ir profesinių mokyklų vadovai, programų atstovai, stojimo komisijų nariai ir jau esami studentai. Lankytojai galės susipažinti su mokyklų siūlomomis programomis, stojimo tvarka, karjeros galimybėmis baigus studijas ir gauti kitų rūpimų bei naudingų patarimų. Renginys nemokamas.