LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalbos KU mokysis 70 užsieniečių
12-07-2019

Liepos 12 d. KU įvyko jau 18-osios Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademijos atidarymas.

Tai mėnesio trukmės (akademija vyks liepos–rugpjūčio mėn.) kalbos ir kultūros kursai kitakalbiams, vyksiantys Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete (SHMF). Juose šiemet bus beveik 70 kursantų iš 17 šalių. Jie kasdien intensyviai mokysis lietuvių kalbos ir dalyvaus kultūrinėje programoje, kur galės lietuvių kalbos žinias taikyti praktiškai.

„Ši vasaros mokykla yra žinoma visame pasaulyje. Šiemet tolimiausi taškai, iš kur yra būsimieji vasaros kursų dalyviai, – Australija, Filipinai, Indonezija, Japonija. Gausiausiai kursantų bus iš Rusijos ir Ukrainos. Beje, šalių sąraše ir Lietuva: kartu su atvykstančiais dalyvauti kursuose užsieniečiais mokosi ir vienas kitas Lietuvos pilietis“, – pasakoja Lituanistikos ir užsienio kalbų centro ir šios akademijos vadovė Jūratė Derukaitė.

KU kursų organizatoriai siūlo gausią kultūrinę programą: pažintinius ir pramoginius renginius, ekskursijas po visą Lietuvą. Į pirmąją ekskursiją kursantai leisis jau sekmadienį – keliaus į Nidą.

„Patinka užsieniečiams ir pati Klaipėda, ir, žinoma, galimybė mėnesį pabūti prie Baltijos jūros, tačiau programa tokia intensyvi, kad paplūdimiams laiko lieka nedaug. Dažnai domimasi, – kodėl šie užsieniečiai mokosi lietuvių kalbos? Motyvai – įvairūs; ilgus metus dirbant šį darbą susikaupė tiek istorijų, ir kai kurios – tokios jaudinančios, jog būtų galima parašyti knygą“, – teigia J. Derukaitė.

Šįmet kai kuriuos įprastus vasaros akademijos renginius planuojama keisti. Mat dalis studentų akademijoje dalyvauja jau nebe pirmus metus, o tai įpareigoja paįvairinti netgi įprastas ekskursijas.

Anot pačių kursantų, dalyvauti šioje vasaros akademijoje – nepakartojama patirtis.

„Vasaros akademijoje – labai aukšta studijų kokybė, dėstytojų profesionalumas, mokymo lygių įvairovė, intensyvios ir įdomios pamokos“, –  sako Helmut iš Vokietijos, pernai dalyvavęs akademijoje.

Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademija suburia įvairiausių profesijų atstovus: verslininkus, žurnalistus, inžinierius, veterinarus ir kt.

„Lietuvių kalbos čia mokosi ir norintieji įsidarbinti Lietuvoje bei lietuvių kilmės užsieniečiai. Du trečdaliai kursų dalyvių atvyksta pagal projektą su Švietimo mainų paramos fondu; tai užsienio universitetų studentai, dėstytojai, mokslininkai. Nuostabu, kaip visi šie tokie skirtingi žmonės sėkmingai integruojami bendrai veiklai.

Beje, įdomu pabrėžti, kad tik dalis kursantų būna pradedantieji, – maždaug ketvirtadalis. Sulaukiame ir taip laisvai, gražiai kalbančių lietuviškai užsieniečių, kad atrodytų, – ko dar jiems mokytis? Tokių kursantų mokymo programos labai artimos lietuvių filologijos studijoms. Taigi kursuose dirbantys dėstytojai turi turėti atitinkamą specializaciją ir atitinkamos patirties, būti pasirengę galimiems kultūriniams ar psichologiniams iššūkiams“, – dalijasi J. Derukaitė.

Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademijos atidaryme dalyvavęs Mirko iš Italijos pasakojo, kad Lietuvoje gyvena jau 10 metų, tačiau kalbėti lietuviškai jam sunku. Ypatingą poreikį išmokti kalbą vyras pajuto Lietuvoje pradėjęs maisto produktų verslą. Sako, kad prašyti pagalbos žmonos ir aplinkinių – jau pabodo.

Iš Italijos kilęs studentas – tikras Klaipėdos mylėtojas. Sako, kad šis miestas kitoks negu visa Lietuva.

„Čia ir žmonės kitokie – atviresni. Nuvykus į Kauno regioną galima jausti, kad tai Lietuvos kultūros širdis, o Vilnius, mano nuomone, labai kosmopolitiškas miestas. Vis dėlto, sostinėje tikrosios Lietuvos nepamatysi“, – kalbėjo Mirko.

Pirmą kartą Klaipėdoje viešintis Rendichal iš Indonezijos dalyvauti akademijoje nusprendė, nes domisi kitų šalių kalbomis ir kultūromis.

„Lietuvių kalba ir kultūra man atrodo labai įdomios. Tikiuosi pramokti kalbą ir pažinti lietuvių tautą“, – sakė Rendichal.

Vaikinas teigia nesitikėjęs, jog Lietuva bus tokia graži.

„Aš šokiruotas! Lietuva nuostabi šalis, o Klaipėda nuostabus miestas. Važiavau iš Vilniaus autobusu ir tuo įsitikinau. Anksčiau galvodavau, kad Lietuva kaip Rusija, bet čia visiška Europa!“, – tvirtino šiuo metu Rusijoje studijuojantis vaikinas.

Akademijos atidarymo ceremonijoje studentams buvo pristatyti praėjusių metų lietuvių pasiekimai pasaulyje, vyko susipažinimo žaidimai, o pirmą kartą atvykusiems įteiktos šmaikščios simbolinės dovanėlės – lietpalčiai.

KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys, pasveikindamas KU svečius, palinkėjo, kad ši vasara jiems visiems būtų pažymėta „bičiulytės ženklu“, nepaisant kokios tautybės ar įsitikinimų jie bebūtų.

KU studijų prorektorė dr. Sonata Mačiulskytė pasidžiaugė, kad vienas seniausių ir didžiausių tokio tipo renginių vyksta būtent KU.

„Tai, kad akademija vyksta jau 18-ąjį kartą, o kai kurie studentai čia dalyvauja jau nebe pirmą kartą – didžiulės meilės lietuvių kalbai rezultatas. Linkiu sugrįžti čia ir kitais metais, o per ateinantį mėnesį pamatyti kuo įmanoma daugiau šio krašto“, – sakė prorektorė S. Mačiulskytė.

Tuo tarpu SHMF prodekanė doc. dr. Daiva Verkulevičiūtė-Kriukienė linkėjo surasti ne tik naujų bičiulių, bet ir pajusti KU dvasią bei lietuvių kalbos grožį.

Šią vasarą penkiose skirtingo lygio grupėse dėstys iš viso 8 lituanistai. Dirbs ir daugiau žmonių: administratoriai, mentoriai, kultūros paskaitų dėstytojai ir renginių vedėjai.