LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalbos ir kultūros žiemos akademiją baigė rekordinis dalyvių skaičius
28-02-2021

Visą 2021-ųjų sausio mėnesį Klaipėdos universitete (KU) vyko nuotoliniai gyvo vaizdo lietuvių kalbos ir kultūros kursai – Lietuvių kalbos ir kultūros žiemos akademija. Kursai sulaukė ne tik rekordinio dalyvių skaičiaus, bet ir ypatingo šalies žiniasklaidos dėmesio.

Tai jau antrieji tokie nuotoliniai KU rengiami kursai per Zoom platformą. Pirmieji įvyko 2020 m. vasarą. Kursuose ne tik intensyviai (kiekvieną dieną) mokomasi kalbos, bet ir sėkmingai vedami kultūriniai renginiai su kalbos praktika – virtualiu būdu (ekskursijos, seminarai) ir mišriu būdu (pavyzdžiui, viešnagė lietuvių šeimoje ir nacionalinių patiekalų gamyba).

Į kursus užsiregistravo 101 dalyvis iš 19 šalių, tiesa, keli norintieji kursų turėjo atsisakyti pasikeitus gyvenimo aplinkybėms. Gausiausias buvo baltarusių būrys – 31 dalyvis; dauguma dėl politinių priežasčių persikėlę į Lietuvą asmenys. Kita gausi grupė – lietuvių kilmės venesueliečiai ir jų šeimos nariai, persikeliantys gyventi į Lietuvą. Mokėsi ir Lietuvos Respublikos piliečių, tobulinančių kalbos žinias.

Penkiose įvairaus kalbos mokėjimo lygio grupėse kartu mokėsi įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės, nuo paauglių iki senjorų, nuo moksleivių iki mokslininkų. Juos mokė iš viso 7 dėstytojos. Dviejose grupėse mokymas buvo specializuotas – rusakalbiams ir ispanakalbiams, ir besimokantieji tuo ypač džiaugėsi.

Atsižvelgiant į laiko zonas, pamokos venesueliečių grupei vyko nuo 15:00, o visoms kitoms grupėms nuo 9:00. Toks laikas tiko ir europiečiams, ir studentėms iš Kinijos. Tiesa, argentiniečiams tai buvo 4:00 ryto, tačiau jie liko patenkinti: „Spėsiu ir mokytis, ir paskui eiti į darbą“, džiaugėsi lietuvių kilmės Enrikė. „Nesvarbu valanda, svarbu geras mokytojas“, pasakė Laura, lietuvių draugijos Argentinoje „Mindaugas“ sekretorė. Visi kursų dalyviai pasimatydavo per bendrus renginius visiems patogiu laiku.

38 kursų dalyviai (daugiau negu 30 %) buvo lietuvių kilmės, kiti – užsieniečiai. 23 besimokantieji gyvena Lietuvoje, o kursų pabaigoje čia dar atvyko (persikėlė gyventi) keletas venesueliečių. Per savaitgalį įveikę tūkstančius kilometrų, pirmadienį jie dalyvavo pamokose jau būdami Lietuvoje.

Apie KU lietuvių kalbos kursus buvo parodyti 2 reportažai per nacionalinę televiziją ir publikuotas straipsnis LRT portale. (https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000139378). Apie šiuos mokymus, pasiektus rezultatus ir apie lietuvių kalbą bei kultūrą informacija viešinama socialinio tinklo Facebook paskyroje Amici lituanici.

Ką tik pasibaigusių žiemos kursų dalyviai ir toliau nori mokytis Klaipėdos universitete. Liepos 15 d. – rugpjūčio 13 d. vyks analogiški vasaros kursai. Tikimasi, jog jie galės vykti ir gyvai, ir nuotoliniu būdu. Nemažai Žiemos akademijos alumnų nenori laukti vasaros: jų prašymu ką tik prasidėjo naujas kursų ciklas – pamokos vyksta kelis kartus per savaitę. Tačiau didžiausias organizatorių dėmesys jau telkiamas būsimajai Vasaros akademijai.

Jūratė Derukaitė
Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos ir užsienio kalbų centro vadovė