LT   |   EN      Mano KU   |   
Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursai sulaukė dalyvių net iš 14 šalių
05-08-2016

Klaipėdos universitete, kaip ir kasmet vasarą, vėl šurmuliuoja nemažas būrys užsieniečių.  Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus organizuoja Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto Kalbų ir socialinės edukacijos centras.

Dalyvių statistika: iš viso šiuose vasaros kursuose šįmet dalyvauja apie 40 dalyvių iš 14 šalių. Tai studentai, dėstytojai, kiti užsieniečiai, turintys lietuviškų šaknų arba apsigyvenę Lietuvoje, – sukūrę čia šeimas, radę darbus ar gavę Lietuvoje prieglobstį. Tolimiausi taškai – JAV, Kolumbija, Kinija. Didžiausia kategorija besimokančiųjų yra Švietimo mainų paramos fondo stipendininkai, – užsienio aukštųjų mokyklų studnetai ir dėstytojai, gavę Lietuvos valstybines stipendijas šiems vasaros kursams.

Tokie kursai Klaipėdos universitete  rengiami 15 metų; dalyvių skaičius svyruoja nuo 35 iki 70; tai priklauso nuo to, kiek projektų integruojama į šią vasaros mokyklą. Nuo šių metų kursai pavadinti Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros AKADEMIJA. Kodėl? Kasmet vis daugiau sulaukiame kursantų, jau laisvai kalbančių lietuviškai; tai filologai, kitų humanitarinių specialybių atstovai, tačiau ne tik jie. Tokiems kasmet reikia kurti individualias programas, panašias į tas, pagal kurias studijuoja lietuviai kalbotyros studentai. Tokie užsieniečiai kursantai domisi daugumai lietuvių pernelyg sudėtingais dalykais: akcentologija, etimologija, dialektologija, mitologija… Taigi kaskart tai būna malonus iššūkis dėstytojams.

Šįmet kursai vyksta keturių skirtingų lygių grupėse, nuo pradedančiųjų iki laisvai kalbančiųjų; jiems dėsto aukštą kvalifikaciją turinčios dėstytojos, – lektorės, docentė, profesorė, – pačios laisvai kalbančios be viena užsienio kalba. Tačiau, aišku, čia vyrauja lietuvių kalba. Visi kursantai stengiasi kiek įmanoma dažniau kalbėti lietuviškai.

Tačiau pamokos auditorijose – tik pusė vasaros kursų. Kita dalis yra kultūrinė programa, kuri paruošta taip, kad dalyviai kuo daugiau sužinotų apie Lietuvą, aplankytų įžymiausius turistinius objektus visoje Lietuvoje, turiningai papramogautų; kad kursantams būtų kuo daugiau progų pabendrauti, įgyti kuo įvairesnės kalbinės praktikos.

Ką dar norėtųsi pabrėžti? Mes, visi kursų darbuotojai, visą mėnesį gyvename vien tuo ritmu. Būname su kursantais ne tik per pamokas, per visus renginius, bet ir vežamės pas save į svečius – programoje yra toks punktas: „Viešnagė lietuvių šeimoje“. Dirbame ir mes, ir mūsų šeimos  nariai. Tarpusavyje pajuokaujame, kad esame tarsi sekta, – pasibaigus kursams, kurį laiką paliūdime, o tada imame laukti ateinančių kursų. Kad nereikėtų ilgai laukti kitos vasaros, įkūrėme ir analogišką žiemos mokyklą.

Na, o ką gi kalba kursantai? Kasmet beveik trečdalį jų sudaro žmonės, atvykstantys pas mus ne pirmą kartą. Mezgasi gražūs ryšiai, bendradarbiavimas, projektai. Pasirodo, be aukštai vertinamo akademinio lygio, mes įgyvendiname ir kitokius kursantų lūkesčius, netgi svajones! Štai Flaviano iš Italijos, kursuose dalyvaujantis ne pirmą kartą, šįmet džiaugėsi gavęs progą pražygiuoti linksmoje Jūros šventės eisenoje: visi vasaros akademijos kursantai su dėstytojais, patys užsirašę ant marškinėlių „Lietuvių kalbos akademija“, įsiliejo į Klaipėdos universiteto atstovų gretas. Studentai iš Kinijos prisipažino pirmą kartą buvę tikrame miške ir vakare paplūdimyje matę tokias ryškias žvaigždes. O štai Galina iš Baltarusijos paprastai ir gražiai pasakė: „Aš esu laiminga, kad esu čia.“

Pernai šis Klaipėdos universiteto tradicinis renginys buvo apdovanotas Švietimo mainų paramos fondo padėka – už ilgametę sėkmingą veiklą ir puikius rezultatus. Šįmet dėl universiteto restruktūrizacijos ir kitų reformų organizuoti šiuos kursus buvo gerokai sudėtingiau, tačiau tikimės, jog jų populiarumas, kokybė ir tarptautinis pripažinimas ne mažės, o augs.

 

 

Kalbų ir socialinės edukacijos centro vadovė Jūratė Derukaitė,

kursų koordinatorė