LT   |   EN      Mano KU   |   
KU padovanota unikali antrojo pasaulinio karo propagandinių skrajučių kolekcija
29-10-2019

Klaipėdos universitetui (KU) prof. dr. Volker Wittpahl padovanojo antrojo pasaulinio karo metu skleistų propagandinių skrajučių rinkinį, kurį surinko jo dėdė, atlikdamas po karo Vokietijoje nesprogusių aviacinių bombų išminavimą.

„Šios skrajutės buvo susukamos į bombose esančias ertmes, taip pat jas platindavo ir mėtant uždaras kasetes, todėl šios skrajutės pasklisdavo dideliame plote virš priešo teritorijos. Sunku pasakyti, koks būdavo jų tiražas, tačiau yra žinoma tai, kad rinkti ir kaupti jas buvo draudžiama – už tai grėsė ir mirties bausmė“, – pristatydamas kolekciją sakė prof. dr. V. Wittpahl.

Universitetui padovanotą rinkinį sudaro šešiolika skirtingų skrajučių. Anot prof. dr. V. Wittpahl, tokios propagandinės skrajutės, paskleistos karo metu, buvo kruopščiai naikinamos, todėl jų nėra išlikę labai daug.

„Mano nuomone, ši kolekcija yra labai unikali – Lietuvoje mes neturime nieko panašaus. Ji įdomi ne tik kaip materialus paveldas, bet pati jose esanti informacija yra labai unikali. Galime pamatyti, kokiu būdu karo metais buvo vykdoma propaganda“, – pasakojo KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto profesorius prof. dr. Vygantas Vareikis.

Planuojama, kad su unikaliu propagandinių skrajučių rinkiniu susipažinti galės ne tik Klaipėdos universiteto mokslininkai, bet ir visi norintys uostamiesčio gyventojai.

„Mums labai smagu, kad profesorius Volker Wittpahl nusprendė šią kolekciją padovanoti mums. Žinoma, mes suprantame, kad tai yra unikalus rinkinys, bet planuojame, kad jį pamatyti galės ir miestiečiai. Pasitarsime su specialistais, nes skrajutės – labai senos ir trapios bei reikalauja itin kruopščios priežiūros, tačiau tikimės, kad galėsime jas eksponuoti ir pristatyti miestiečiams“, – po susitikimo džiaugėsi KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.