LT   |   EN      Mano KU   |   
KU ornitologai skaičiavo žiemoti išskrendančius paukščius
07-10-2019

24369 – tiek į šiltuosius kraštus žiemoti išskrendančių paukščių per keletą valandų Melnragėje šeštadienio rytą užfiksavo Klaipėdos universiteto (KU) Jūros tyrimų instituto (JTI) ornitologai, tradiciškai prisijungę prie 43 skirtingose pasaulio šalyse šiemet vykusios paukščių palydų akcijos.

„Užfiksavome ir suskaičiavome 31 skirtingą paukščių rūšį. Daugiausiai tą rytą stebėjome keršulių – beveik 10 tūkstančių, netrūko ir paprastųjų varnėnų, kurių per kelias valandas virš mūsų praskrido šiek tiek daugiau nei 6 tūkstančiai. Taip pat fiksavome ir nemažą alksninukų skaičių – jų išskrido beveik 3 tūkstančiai“, – sakė KU JTI mokslo darbuotoja dr. Rasa Morkūnė.

Nors šeštadienio rytą pajūrio takus ir padengė šarma, tačiau jūrinių paukščių, žiemojančių Baltijos jūroje, tą rytą ornitologai neišvydo. Užtat pastebėjo keletą retokai sutinkamų.

„Tarp į krantą išmestų dumblių dalyviai pamatė lesalo ieškančią jūršarkę, kuri mūsų kraštuose pastebima pakankamai retai. Šalia jos sukiojosi ir mums įprastos pilkosios varnos, aplink skraidė bei Baltijos jūros bangose plaukiojo keturių skirtingų rūšių kirai“, – įspūdžiais dalinosi dr. R. Morkūnė.

KU mokslininkai kopose pastatė ir voratinklinį tinklą, į kurį pakliuvo 15 paukščių, kurie vėliau buvo sužieduoti.

„Pagavome gana įprastų paukščių – liepsnelės, didžiosios ir mėlynosios zylės, juodgalvės devynbalsės, karklažvirbliai, pasitaikė ir mažiausių Lietuvos paukščių – nykštukų“, – pasakojo KU JTI jaunesnysis mokslo darbuotojas Julius Morkūnas.

Anot specialistų, lyginant su ankstesniais metais, smulkių žvirblinių paukščių migracija šiemet nebuvo labai intensyvi. Pastebima, kad žiemoti keliaujančių paukščių skaičius kasmet kinta, tai mažėja, tai didėja, tačiau nerimauti dėl to neverta.

Migracijos metu registruotų paukščių skaičius priklauso nuo įvairių veiksnių, ir klimatinių ir fiziologinių, ir kiek tais metais paukščiai turėjo lesamo, kiek jauniklių buvo išperėta, žinoma, lemia ir žmogaus veikla. Migruojantys paukščiais susiduria su įvairiomis grėsmėmis, kaip stikliniai pastatai, elektros linijos, bei su besikeičiančiomis buveinėmis, lemiančiomis ir lesalo kiekį, ir saugią aplinką paukščiams.

Praėjusį savaitgalį paukščiai buvo stebimi ir skaičiuojami daugybėje Europos vietų. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija „Bird Life International“ susumuos visus rezultatus, kurie apibendrinti bus paskelbti ir parodys kiekvienos šalies indėlį. Šis tarptautinis renginys skaičiuoja jau 26-uosius metus.