LT   |   EN      Mano KU   |   
KU laivas „Mintis“ uoste neužsibus: ir toliau sėkmingai tęs mokslinę tiriamąją veiklą
22-04-2020

Klaipėdos universitetas (KU) yra vienintelė Lietuvoje aukštoji mokykla, turinti savo laivyną. Vienas iš universiteto pasididžiavimų – mokslinis tiriamasis laivas „Mintis“, kuris sėkmingi vykdo jūros dugno tyrimus Šiaurės ir Baltijos jūrose – retas svečias Lietuvoje. Sausį Ispanijoje dokuotas laivas beveik po metų trumpam grįžo į Klaipėdos uostą. Čia „Mintis“ ilgai neužsilaikys ir toliau vykdys mokslinius tiriamuosius darbus bei suteiks unikalias praktikas studentams.

Tyrimų įvairovė ir net trys laboratorijos

Mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ pasižymi daugiafunkcinėmis jūrinių tyrimų galimybėmis, tad yra tinkamas moksliniams taikomiesiems bei kompleksiniams jūrinės aplinkos komponentų tyrimams. KU mokslininkai juo tiria tėkmes, vandens fizines ir chemines savybes, biologinius objektus, jūros dugną. Taip pat laivas naudojamas moksliniams tikslams ir įvairių jūrinio sektoriaus veiklų poreikiams tenkinti: vykdyti jūrinės aplinkos monitoringą, žuvų išteklių tyrimus, reaguoti į taršos incidentus, vykdyti palaidoto cheminio ginklo rajonų taršos monitoringą ir kita. „Ypač daug tyrimų susiję su jūrine vėjo energetika: jūros gylio matavimai, dugno struktūros tyrimai, pavojingų objektų paieška ir inžinerinių konstrukcijų būklės analizė. Laivo įranga, galimybės, darbinis plotas, laboratorijos leidžia atlikti praktiškai visus su jūra susijusius tyrimus“, – pabrėžė laivo „Mintis“ kapitono padėjėjas Tomas Žapnickas. Vienu metu laive dirba 11 mokslininkų ir 7 įgulos nariai. Laivas turi net tris laboratorijas: biolaboratoriją, geolaboratoriją ir kompiuterinę laboratoriją. Esant poreikiui jos gan greitai gali pakeisti savo paskirtį ir būti įrengtos pagal projekto poreikį. Labai dažnai visos laboratorijos tampa kompiuterinėmis, t. y. jose atliekami akustinių, seisminių bei kitų duomenų surinkimo ir apdorojimo procesai vienu metu.

Kapitono padėjėjas T. Žapnickas atkreipė dėmesį, kad laivas turi moksliniams darbams skirta galinį denį, kurio plotas yra apie 120 kv. m. Čia montuojama įvairi mokslinė bei projektinė įranga, jos pagalba atliekami įvairūs povandeniniai ir jūros dugno tyrimų darbai. Laive įdiegta DP1 pozicionavimo sistema, kuri leidžia laivą išlaikyti vietoje bei atlikti sudėtingus povandeninius darbus, tokius kaip mėginių bei gręžinių ėmimas iš tikslios jūros dugno vietos, ROV (Remote operaterd vechicle) operacijos bei kiti povandeniniai darbai reikalaujantys labai tikslaus laivo pozicijos laikymo arba judėjimo ypač tikslia trajektorija.

Išnaudoja mokslinį potencialą tarptautiniu mastu

Pasak KU rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko, modernus laivas „Mintis“ užtikrina laisvę mokslinei veiklai ir padeda Lietuvai įsitvirtinti Europos jūrinių tyrimų bei inovacijų erdvėje. „ „Mintis“ plaukioja su Lietuvos vėliava ir garsina net tik Klaipėdos universiteto, bet ir visos šalies vardą. Laivu domisi pačios didžiausios kompanijos, plėtojančios vėjo energetiką pasauliniu mastu. Džiaugiamės, kad KU kartu su dar penkiais Europos universitetais kuria pažangų ir ambicingą aljansą „EU-CONEXUS“, kuris suvienija šešių universitetų pajėgas apjungdamas daugiau kaip 40 tūkst. studentų. Studentai gauna galimybę naudotis visų aljanso narių ištekliais. Tad „Minties“ mokslinį potencialą planuojame išnaudoti dar stipriau. Ji taps mobilia laboratorija ir studentams suteiks unikalias praktikų galimybes“, – pabrėžia A. Razbadauskas.
Anot mokslinio tiriamojo laivo kapitono padėjėjo T. Žapnicko, šis laivas – puiki platforma studentų praktikoms ir netgi patyrusių jūrininkų kvalifikacijos kėlimui. „Jie turėtų galimybę susipažinti ir išmėginti darbą su modernia laivine bei moksline įranga ir šiuolaikinio verslo poreikiais mokslinių ir komercinių tyrimų srityje“, – naudą studentams akcentavo pasakojo T. Žapnickas.

Pažymėtina, kad mokslinių tyrimų laivas „Mintis“ pastatytas Klaipėdoje, Vakarų Baltijos laivų statykloje, 2014 metų pabaigoje. Šiemet sausį laivas buvo pirmąkart dokuotas Ispanijoje ir pasiruošė kitam 5 metų ciklui. Buvo atlikti laivo azimutinių sraigtų kolonėlių bei priekinių pavairavimo mechanizmų aptarnavimo, povandeninės laivo dalies ir korpuso paruošimo bei dažymo darbai. Patikrinti ir kur reikalinga pakeisti vadinamo „užbortinio vamzdyno“ komponentai.