LT   |   EN      Mano KU   |   
KU Botanikos sodas taps atviresnis miestui
12-09-2019

Klaipėdos universiteto (KU) Botanikos sodas nusprendė, kad atėjo metas plačiau atverti duris miestiečiams ir pristatė sodo įveiklinimo planą.

Nors per metus ši vieta sulaukia daugiau kaip 20 tūkst. lankytojų, sodo direktorė Asta Klimienė sako norinti, jog sodas dar labiau trauktų ne tik specialistus, bet ir miesto gyventojus.

„Pagalvojome, jog svarbu, kad pažintis su naująja sodo kolekcija būtų įdomi ne tik specialistams, bet ir plačiajai visuomenei. Taip pat džiaugiamės, kad prie sodo įveiklinimo prisijungė KU studentai. Profesoriaus Petro Grecevičiaus magistrantai susitelks į skirtingas sodo erdves. Viena studentė prižiūrės vaistinių augalų kolekciją, kita rūpinsis rytietiškais sodais, o dar kitas jaunuolis kurs vaismedžių sodą“, – pasakojo A. Klimienė.

Viena svarbiausių KU Botanikos sodo įveiklinimo dalių galėtų tapti išskirtinai jam pritaikyta „Sveikatingumo sodų“ koncepcija. Ši koncepsija išsivystė iš Kraštovaizdžio architektūros absolventės Viktorijos Gričenaitės magistro darbo, kuris KU komandai žurnalo „STRUCTUM“ organizuojamame konkurse „Išmanusis miestas“ padėjo laimėti 2-ąją vietą.

STRUCTUM projektui vadovavusi Lekt. dr. Jevgenija Rutė sako, kad pavykus įgyvendinti sumanymą KU Botanikos sode, lankytojus nuo pavasario iki vėlyvo rudens pasitiktų vienintelis toks pasaulyje Botanikos sodas.

„Viktorijos magistrinį darbą perskaičiau visai netyčia ir man patiko jo idėja. Pasaulyje daugiau niekur nėra tokio projekto. Yra botanikos sodų, kuriuose veikia rekreacinės erdvės, pritaikytos atskiroms emocinėms zonoms, o sodo, kuriame visos zonos susijungtų į vieną – dar nebuvo. Šis sumanymas sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų ir pačiame konkurse. Toks sodas turėtų teigiamą poveikį tiek sergančiam, tiek sveikam žmogui“, – tvirtino J. Rutė.

Įgyvendinant sodų projektą, jau spėta suformuoti gyvybės medžio formos takelius bei tris atskiras zonas, kuriose sužydės skirtingi augalai.

Pati V. Gričenaitė, pristatydama savo darbą pasakojo, kad šio „psichoemocinio-gydomojo“ sodo zonos suskirstytos pagal tam tikras savybes.

„Pavyzdžiui, spalvų zona padalinta pagal spalvas: Rekreacinėje erdvėje vyrauja violetinės spalvos, protinę veiklą stimuliuoja raudona spalva, o kūrybiškumą skatina oranžinė. Kvapų zonoje taip pat bus atskiros erdvės: Nuotaiką kelia saldesni kvapai, energijos suteikia citrusiniai kvapai, o protinę veiklą stimuliuoja prieskoniniai. Garsų zona bus suskirstyta į Antrofonijos garsų zoną – tai garsai, sukuriami žmogaus, biofonijos garsų zoną, kurioje vyrauja gyvų organizmų garsai – pavyzdžiui, paukščių čiulbėjimas ir geofonijos garsų zoną, kurioje garsus sukelia vėjas, vandens čiurlenimas“, – pristatė KU kraštovaizdžio architektūros magistrė „Sveikatingumo sodų“ idėją.

Botanikos sodo įveiklinimo pristatyme dalyvavęs V. Gričenaitės magistro darbo vadovas prof. dr. Petras Grecevičius KU botanikos sodo idėją atsiverti visuomenei, sukuriant patrauklią kiekvienam aplinką, palaiko ir pabrėžia, jog seniai laikas išmesti stereotipą, kad botanikos sodai –„tik lysvės“, kuriose nėra ką veikti. Juo labiau, kai KU Botanikos sodas toks ypatingas – savo išplanavimu primena net 2010 m. Šanchajuje atidarytą botanikos sodą.

Pasak Botanikos sodo direktorės A. Klimienės, maksimalų rezultatą įveiklinant sodą planuojama pasiekti per 2-3 metus.