LT   |   EN      Mano KU   |   
Klaipėdos universitetas inauguruos du Garbės daktarus
20-05-2021

Gegužės 21-ąją, penktadienį, 14 val. Klaipėdos universitete rengiama KU Garbės daktarų inauguravimo ceremonija. Iškilmingame KU Senato posėdyje Garbės daktarų regalijos oficialiai bus įteiktos kultūros istorikei prof. habil. dr. Ingei Lukšaitei bei visuomenės veikėjui, politikui, rašytojui, dr. Vytautui Čepui.

Prof. hab. dr. Ingei Lukšaitei Garbės daktaro vardą KU Senatas suteikė dar 2020-ųjų vasario 6-ąją. Taip įvertintas žinomos mokslininkės indėlis į Reformacijos istorijos Lietuvoje ir Prūsijoje tyrimus, Klaipėdos krašto istorijos šaltinių rengimą, atstovavimą lituanistikos interesams Lietuvos mokslo politikos baruose bei ilgametis bendradarbiavimas su Klaipėdos universitetu.

Pasak KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vadovo dr. Vasilijaus Safronovo, nors I. Lukšaitė darbo santykiais su KU buvo susijusi vos kelerius metus, bet viso savo gyvenimo tiriamąja ir pedagogine veikla yra uostamiesčio akademinės bendruomenės dalis. „Habil. dr. Ingė Lukšaitė, evangeliškųjų bažnyčių istorijos ir Reformacijos tyrinėtoja, Klaipėdai ir Klaipėdos universitetui svarbi dėl savo mokslinės ir pedagoginės veiklos, neišmatuojamo indėlio leidžiant istorijos šaltinius, aktualinant gerokai pamirštą Mato Pretorijaus asmenybę. Šios mokslininkės dėka detaliau pažinome XVI–XVII a. Klaipėdos ir Prūsijos kasdienį gyvenimą, to meto žmonių dorybes ir nuodėmes. Jos tyrimai atskleidė Prūsijoje vykusių pokyčių indėlį į Lietuvos istoriją, evangeliškosios kultūros indėlį į lietuvių kultūrą“,- sako dr. Vasilijus Safronovas.

Dr. Vytautas Čepas – vienas iš Klaipėdos universiteto steigimo iniciatyvinės grupės lyderių. Drauge su bendraminčiais, siekusiais stiprinti aukštąjį mokslą tuomečiame uostamiestyje, jis, Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas, prieš 30 metų gebėjo įtikinti Lietuvos Respublikos politikus bei Vyriausybę Universiteto steigimo reikšme bei nauda. 2020 m. spalio 1 d., jau minint Klaipėdos universiteto įsteigimo 30-ąjį jubiliejų, KU Senato nutarimu, jam suteiktas KU Garbės daktaro vardas už fundamentalų indėlį steigiant Klaipėdos universitetą, iniciatyvų Universiteto bendruomenės telkimą, ilgametį bendradarbiavimą, indėlį vystant aukštąjį mokslą ir ugdant jaunąją kartą Vakarų Lietuvoje, įvairiapusę mokslinę ir kūrybinę veiklą.

KU Senato pirmininkas prof. dr. Vaidutis Laurėnas sako, jog abu inauguruojami Garbės daktarai yra palikę ryškų pėdsaką Klaipėdos universiteto istorijoje. „Mūsų bendruomenei reikšmingi habil. dr. Ingės Lukšaitės moksliniai šio krašto istorijos tyrimai ir akademiniai darbai, o dr. Vytauto Čepo veiklos akcentas šiuo atveju – jo, kaip politiko, kaip visuomenės veikėjo pastangos ir veikla Klaipėdoje įkurti bei įtvirtinti Universitetą“,- teigia prof. V. Laurėnas.

Tradicija Klaipėdos universitetui nusipelniusiems mokslo, politikos, verslo, visuomeninės ar kūrybinės veiklos šviesuoliams teikti Garbės daktaro vardus gyvuoja nuo 1995-ųjų. Per tą laiką šis vardas suteiktas 26 asmenims. Kandidatus šiam vardui teikia KU bendruomenės atstovai, svarsto ir sprendimą slaptu balsavimu priima Senatas.

Habil. dr. I. Lukšaitės ir dr. V. Čepo inauguravimo ceremonija planuota dar praėjusių metų spalį, tačiau dėl epidemiologinės padėties pablogėjimo, buvo atidėta. Rytoj vyksiančiame iškilmingame Senato posėdyje dalyvaus tik Senato nariai bei inauguruojamųjų šeimos nariai ir artimiausi bičiuliai. Posėdis bus tiesiogiai transliuojamas internetu Klaipėdos universiteto „Facebook“ paskyroje bei „YouTube“ kanale.