LT   |   EN      Mano KU   |   
Pasirinkite teksto dydį
Kino filme įamžintas Klaipėdos universiteto mokslininkų projektas

2017 metų liepos 2 diena tapo reikšmingu įvykiu Lietuvos istorijoje. Tą naktį Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos mokslininkai bei Lietuvos karinio jūrų laivyno kariškiai aptiko pirmąjį Lietuvos karinį laivą „Prezidentas Smetona“. Praėjus dviem mėnesiams nuo laivo atradimo, jau šį sekmadienį, rugsėjo 10 d., LRT televizijos žiūrovai galės išvysti dokumentinį filmą Karo laivas „Prezidentas Smetona“, kuris atskleis unikalios ekspedicijos užkulisius.

Nuotykių filmas – būdas pažinti istoriją

„Tai pažintinis nuotykių filmas, kad žmogus, stebėdamas ekspedicijos nuotykius, galėtų pajusti to laikmečio dvasią ir sužinotų apie tuo metu besiformuojantį Lietuvos tarpukario karinį laivyną“, – apie filmo idėją pasakojo dokumentinių filmų kūrėjas, LRT žurnalistas Rimas Bružas, kuris kartu su mokslininkų komanda leidosi į ekspediciją ir fiksavo projekto vyksmą. R. Bružo teigimu, šiuo filmu norisi paskatinti žmones domėtis Lietuvos istorija. „Nebūtinai istorija turi būti didinga, sensacinga ir svarbi. Ji susideda iš daugelio mažų detalių, tad norisi žmonėms suprantamai parodyti tą vieną detalę, kad jie įvertintų ir įsimintų, jog tarpukario Lietuva, nors ir nedidelė, buvo jūrinė valstybė“, – pagrindinius filmo tikslus dėstė žurnalistas.

Penkiolika metų istorine dokumentika besidomintis režisierius naujausią savo projektą iš kitų išskiria tuo, kad čia pateikti ne tik sausi faktai – filmas linksmas ir pramoginis. „Kai apie rimtus dalykus pasakoji tokia patrauklia forma, jie daug lengviau priimami ir įsisąmoninami. Tai yra dėkingas būdas pažinti istoriją, juk ji yra įdomesnė už bet kokį detektyvą ar romaną, nes tai vyko iš tikrųjų, herojai neišgalvoti.“

„Prezidentas Smetona“ – valstybingumo simbolis

Vis dėlto karo laivas „Prezidentas Smetona“ galėjo būti ir neatrastas. Laivo paieškos turėjo vykti dar pernai, tačiau dėl prastų oro sąlygų ekspediciją teko atidėti. Šiais metais į ekspediciją išvykusius mokslininkus jūra vėl pasitiko nesvetingai. „Jūra buvo nerami iki paskutinių tyrinėjimo valandų. Nežinojome, ar mums pavyks. Tas momentas, kada atradome laivą, buvo didelis palengvėjimas“, – projekto akimirkas prisimena ekspedicijos vadovas, Akademikas prof. habil. dr. Vladas Žulkus.

Tolesnis laivo „Prezidentas Smetona“ likimas yra Estijos kultūros paveldo departamento specialistų rankose. Laivas bus įtrauktas į povandeninį kultūros paveldo saugomų objektų sąrašą, taip bus užtikrinta jo apsauga ir identifikuotas vardas. „Nuskendusių laivų yra nemažai, tačiau retai galime identifikuoti, kad tai yra būtent tas laivas, nes tam neužtenka duomenų. Šiuo atveju mums pavyko, tai yra vienas iš mūsų valstybingumo simbolių“, – mintimis dalijosi Akademikas.

 Tekstas: Aistė Stalmokaitė 

Nuotraukos: Rimas Bružas ir Valdas Jarutis