LT   |   EN      Mano KU   |   
KU geografijos studentų įspūdžiai iš tolimosios praktikos Čekijoje
13-06-2019

Šių metų gegužės 6 – 11 d. bakalauro Socialinės ekonominės geografijos ir regionistikos trečiojo kurso studentai buvo išvykę į tolimąją praktiką Čekijoje.

Kiekvienas geografijos studentas buvo pasiruošęs savo kolegoms pristatyti surinktą informaciją apie šalį ir atskirus jos miestus. Studentai vieni kitiems pasakojo apie Čekijos demografiją ir gyventojų geografiją, rekreacijos ir turizmo geografiją, kultūrų geografiją, paveldo geografiją, transporto geografiją, etnogeografiją, Čekijos kraštovaizdį, pramonę, balneologinius kurortus.

Taip pat buvo aplankytos apleistos teritorijos, stebėjome apleistų teritorijų konversijos procesus. Kiekvienas studentas Čekijoje turėjo galimybę stebėti ir analizuoti miestų urbanistinę raidą, viešąsias erdves, gatvės meną, subkultūras, lankomų objektų socialinę aplinką, parduotuvių prekių asortimento įvairovę šalyje, lyginti kainas, paslaugų kokybę.

Susipažinome su Karolio Didžiojo universitetu, kuris buvo įsteigtas 1348 metais. Šis universitetas siejasi su Lietuva. 1380 metais čia studijavo pirmieji studentai iš Lietuvos. Manoma, kad pirmieji studentai priklausė algirdaičių dinastijai. 1397 metais universitete, karaliaus Jogailos žmonos karalienės Jadvygos dėka, buvo įkurta Lietuvių kolegija. Šiandien pagal akademinių mainų programą „Erasmus+“ Karolio Didžiojo universitete kasmet studijuoja nuo 20 iki 30 Lietuvos studentų.

Turėjome unikalią galimybę pabendrauti su čekų profesoriais apie geografijos mokslą ir studijas. Neišdildomą įspūdį paliko bendravimas su prof. Tomaš Kučera bei dr. Jirži Vagner. Sužinojome, kad Karolio Didžiojo universitete geogafiją studijuoja apie 480 studentų, iš kurių 180 bakalauro studijose, 120 magistro studijose ir apie 180 geografijos doktorantūros studijose. Visiems studentams, kurie studijuoja čekų kalba, valstybė suteikia nemokamas visų trijų pakopų studijas.

Tolimosios praktikos metu taip lankėme ir kitas Čekijos vietas. Viena pirmųjų aplankytų vietų buvo Kutna Hora. Lankėmes prie vieno iš Kutna Horos architektūros paminklų dar XIV amžiuje pastatytos gotikinės Romos katalikų bažnyčios Šventosios Barboros katedros. Įspūdinga ne tik pati katedra, bet ir aplink ją suformuoti želdynai. Įspūdingas visiems studentams pasirodė ir Karlovy Vary kurortas, kuris yra Čekijos Šiaurės Vakaruose, netoli Vokietijos sienos. Miestas visame pasaulyje garsus savo mineralinio vandens versmėmis, kurios išsiskiria skirtingu dydžiu ir pasižymi puikiomis gydomosiomis savybėmis. Mums teko galimybė paragauti kai kurių, mažesnių versmių vandens, tačiau didžiausią įspūdį paliko karštasis šaltinis, kurio vandens temperatūra yra 72° C , o srovė pasiekia maždaug 12 m aukštį.

Visų mūsų dėmesį traukė miesto vaizdingumui būdingos kolonados, istoriniai SPA pastatai, parkai ir kiti kurorto vaizdą papildantys elementai. Taip pat lankėmės Karlšteino mieste, kuriam pasiekti nereikėjo daug laiko ir buvo verta dėl miesto panoramos. Iš arti pamatėme vieną žinomiausią Čekijoje Karlšteino pilį. Aptariant surinktą informaciją paaiškėjo, kad pilis pastatyta dar XIV amžiuje kaip valdovų vasaros rezidencija, tačiau čia dar buvo saugomos ir Bohemijos karalystės brangenybės ir relikvijos.

Tolimoji praktika Čekijoje leido mums pagilinti žinias apie šalį. Supratome, kad nors Čekija ir Lietuva yra skirtingos, bet turi ir panašumų. Kelionė atvėrė galimybę pamatyti ir pažinti naujų vietų, paskatino daugiau domėtis kitomis Europos ir pasaulio šalimis. Kiekvienas pagal savo temą buvome išanalizavę šalį, turėjome susidarę apie ją  įspūdį iš teorinės medžiagos, tačiau įsitikinome, kad visada geriau pamatyti ir įvertinti gyvai. Tikime, kad kelionės metu įgyti gebėjimai kritiškai pažvelgti į procesus vykstančius šalyje, padės kiekvieno iš mūsų ateities profesinėje karjeroje.

Mes visi labai dėkingi universitetui už suteiktą galimybę teorines paskaitas papildyti praktinėmis žiniomis, pažinti naują šalį. Norime padėkoti mūsų dėstytojui doc. dr. Eduardui Spiriajevui, kurio pastangų dėka ši praktika įvyko sėkmingai. Linkime, kad tolimosios praktikos tradicija būtų tęsiama ateityje ir Klaipėdos universiteto geografai turėtų galimybę pažinti kuo įvairesnes šalis. Lietuvoje geografų tolimoji praktika vykdoma tik Klaipėdos universitete. Linkime, kad tradicija būtų tęsiama ir ateityje, ruošiant profesionalius geografus.

Geografų tolimoji praktika organizuojama kasmet nuo 1998 metų ir yra numatyta Visuomeninės geografijos studijų reglamente.

Socialinės ekonominės geografijos ir regionistikos studentai: Laura, Haroldas, Dovilė, Paulius, Deimantė, Margarita