LT   |   EN      Mano KU   |   
Iš STRUCTUM konkurso 2 prizus parsivežusi KU komanda: pasaulyje nėra mūsų idėjos analogų
04-07-2019

Iš žurnalo STRUCTUM inicijuojamo projekto „Išmanusis miestas“ Klaipėdos universiteto (KU) komanda parsivežė net 2 prizus.

2-ąją vietą konkurse KU komanda laimėjo su projektu Anykščių miesto Troškūnų g. teritorijos koncepcija „Sveikatingumo sodai“.

Taip pat komandai pavyko pelnyti specialųjį prizą, įsteigtą vieno iš konkurso partnerių VELUX. Šis prizas atiteko už geriausią produkto integravimą į projektą. Projekto idėja – rekreacinė ir pažintinė garsų, kvapų bei vaizdų (spalvų) erdvė, turinti įtakos intelektinei ir emocinei žmogaus reakcijai.

KU šių metų konkurse atstovavo studentai: Nedas Stakutis, Linas Gedvilas, Mark Gargun, Juozas Zakarauskas, Arnas Žvinklys, Veronika Biveinytė ir Dovilė Dirvonė. Projektui vadovavo lekt. dr. Jevgenija Rutė bei Viktorija Gričenaitė.

Konkursas „Išmanusis miestas“ šįmet vyko jau penktąjį kartą ir kaip kasmet pakvietė aukštosiose mokyklose besimokančius Architektūros, Inžinerijos, Statybos ir kitų programų studentus rengti projektus ir prisidėti prie Lietuvos miestų bei miestelių augimo bei plėtros.

22 Lietuvos aukštųjų mokyklų komandos rengė projektus, orientuotus į aukštos gyvenimo kokybės užtikrinimą ir efektyvų energijos bei išteklių naudojimą. Tam reikėjo pasitelkti inovatyvius sprendimus ir pažangiąsias technologijas. Pasirinkus po vieną iš 5 (Visagino, Skuodo r., Tauragės r., Alytaus ir Anykščių r.) Lietuvos savivaldybių pateiktų tikslinių teritorijų, studentų komandos konkursui turėjo pateikti savo projektinius pasiūlymus. Pasiūlymų sprendiniai ilgalaikiame periode turėtų generuoti pajamas, prisidėti prie ekonominės aplinkos gerinimo, užimtumo didinimo, socialinių problemų sprendimo.

Nagrinėjamoje teritorijoje pasirenkamas sklypas ar teritorijos zona, kuriai sukuriamas detalizuotas projektinis pasiūlymas, atspindintis miesto poreikius, finansines galimybes, realius susisiekimo ir inžinerinės infrastruktūros sprendinius. Taip pat reikėjo panaudoti bent vieną kiekvienos grupės partnerio siūlomą produktą, paslaugą ar darbo įrankį.

Vienas šio konkurso ciklas trunka 10 mėnesių – prasideda rugsėjį, o nugalėtojai paskelbiami tik kitų metų birželį.

STRUCTUM konkurso laimėtojai. STRUCTUM nuotrauka
STRUCTUM konkurso laimėtojai. STRUCTUM nuotrauka

Projekto vadovė lekt. dr. J. Rutė užsiminė, kad sėkme šių metų konkurse tikėjo, kadangi „Sveikatingumo sodų“ koncepcija buvo gerai apgalvota.

„Norėjosi vystyti kraštovaizdžio architektūros absolventės Viktorijos Gričenaitės magistro darbą, bei jį papildyti naujais pastatais. Anykščių miesto teritorija, kaip turistinio miesto, mums pasirodė tinkama realizuoti šį sumanymą. Kadangi ši idėja neturi jokių analogų nei Lietuvoje, nei pasaulyje, tikėjome konkurso sėkme“, – tvirtino projekto vadovė.

Prie projekto „Išmanusis miestas“ prisidėjęs KU studentas Nedas Stakutis pasakojo, kad darbas vykdant projektą ėjosi sklandžiai, kadangi kiekvienas komandos narys turėjo savo pareigas.

„Projekto rengimas truko apie pusę metų – nuo įdėjų generavimo iki darbų užbaigimo. Darbas buvo komandinis, o kamandą sudarė nariai iš įvairių specialybių, todėl kiekvienas prie projekto rengimo prisidėjo iš savo pusės. Projekto pradžioje pasidalinome į sritis, kuriose kiekvienas galėjome pritaikyti savo žinias palei savo studijuojamus bei išmanomus dalykus ir kryptingai jose dirbome toliau“, – tvirtino studentas.

Nedas šį projektą neabejodamas vadina išskirtiniu, kadangi jame panaudoti visi psichoemociniai poveikiai.

„Per pastaruosius 20 metų visuose pasaulyje esančiuose sveikatingumo kampeliuose dažniausiai naudojamas tik vienas iš psichoemocinių poveikių, o pas mus visi – vaizdai, spalvos, garsai ir kvapai. Taip pat mūsų teritorija yra išskirtinė savo pastatų ir kraštovaizdžio išdėstymu, statinių įsiliejimu į kraštovaizdį“, – teigė N. Stakutis

Kitas KU komandos dalyvis Juozas Zakarauskas apie projektą taip pat kalbėjo užtikrintai.

„Pasaulyje dar nėra analogų, atitinkančių mūsų komandos idėją. Žmonės įgyvendinus idėją patirs gamtos terapiją garsu, vaizdu ir kvapu, atsiribodami nuo miesto šurmulio, triukšmo bei įtampos. Mūsų komandos projektas akcentuoja ne tik išorinę, bet ir vidinę ramybę“, – pabrėžė studentas.

Tai jau ne pirmas kartas, kai KU komanda laimi prizus panašiuose konkursuose. Vadovaujami lekt. dr. J. Rutės, Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto studentai 2014 m. iškovojo I-ąją vietą tarptautiniame „Eternit Baltic” studentų konkurse „Darni plėtra su Eternit 2014: modernizacija“. 2016 m. socialinių partnerių kompanijos „Eternit Baltic” organizuojamame konkurse Statybos inžinerijos studijų programos studentai laimėjo visas prizines vietas. 2017 m. KU užėmė antrąją vietą iš 19 dalyvavusių projektų.