LT   |   EN      Mano KU   |   
Ekspedicija „Baidarė upėje“: 1858 kilometrai Lietuvos upėmis
31-10-2016

Ekspedicija „Baidarė upėje“: 1858 kilometrai Lietuvos upėmis

1858 kilometrai baidare Lietuvos upėmis siekiant įrodyti, kad neišnaudojamos Lietuvos upių turizmo galimybės, norint populiarinti plaukimą baidarėmis bei atskleisti ne visiems matytą Lietuvos gamtos grožį, kuris atsiskleidžia žvelgiant iš upės. Tokie pagrindiniai ekspedicijos „Baidarė upėje“ dalyvių: Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros lektoriaus Edgaro Vaškaičio ir jo komandos: Lietuvos Karinių jūrų pajėgų seržanto Dariaus Auškelio ir rekreacijos ir turizmo studijų magistrantės Aidos Varanauskaitės plaukimo Lietuvos upėmis tikslai.

„Žmonės plaukimą baidare įsivaizduoja kaip patogų, gal net šiek tiek nuobodų komfortišką poilsį, kai plaukiama su draugų kompanija palengva patogia, sraunia upe. Tikrai žinau, kad po šios ekspedicijos reportažų visi iki vieno pakeis savo nuomonę“, – sako A. Varanauskaitė, vienintelė ekspedicijos mergina, šią vasarą baidare įveikusi visas tris upes.

„Lietuvos upės galėtų būti patrauklios ne tik Lietuvos, bet ir užsienio turistams, jeigu būtų pritaikytos turizmui, kaip tai numato dar 2009 m. Ūkio ministro įsakymu patvirtintas Nacionalinių vandens turizmo specialusis planas, kuriame nurodyta, kad iki 2017 metų, t.y. jau kitąmet, aštuonios prioritetinės Lietuvos upės (Nemunas, Merkys, Neris, Žeimena, Šventoji, Minija, Jūra ir Dubysa) turėtų atsiskleisti visu savo grožiu. Tai reiškia, kad jos turi būti pritaikytos turizmui: įrengtos stovyklavietės, patogios vietos išlipti į krantą, pastatyti „kelio ženklai“ plaukiantiems baidare ar kitomis vandens transporto priemonėmis. Šiuo metu šis planas labiau žinomas teoriškai, nei tikslingai pritaikomas praktikoje“, – sako ekspedicijos „Baidarė upėje“ vadovas ir „Active trips“ įkūrėjas Edgaras Vaškaitis.

Trys entuziastai: Edgaras, Aida ir Darius šią vasarą su kompanija leidosi į ekspedicijas baidarėmis trimis Lietuvos upėmis – Minija, Jūra ir Dubysa. Iš viso per tris ekspedicijas įveikti 426 kilometrai. Minijos upe – 180 km, Jūros – 146 km, Dubysos – 100 km. „Visos trys ekspedicijos truko po tris dienas. Kasdien baidare įveikdavome maždaug apie 50 kilometrų“, – vardija E. Vaškaitis.

Apie kiekvieną šių ekspedicijų 15min.lt „Pasaulis kišenėje“ skaitytojams parengtos penkios nuotaikingos ir įtraukiančios laidos, stebinančios nuotykiais, Lietuvos gamtos grožiu ir vasaros žavesiu bei naujomis žiniomis bei besikeičiančiu požiūriu apie neišnaudotas Lietuvos vandens turizmo galimybes.

Projektas „Baidarė upėje“ – tęstinis. Šią vasarą jau įveikti 426 kilometrai iš 1858. Entuziastams prieš akis – dar 1426 turistiniai kilometrai likusiomis 5 Lietuvos upėmis:  Nemunu, Merkiu, Nerimi, Žeimena, Šventosios upe. Tikslas bus pasiektas 2018 metų vasaros pabaigoje.

 

Minijos upė stebino nuo ištakų

Pirmoji upė, kurią išbandė ekspedicijos „Baidarė upėje“ dalyviai, buvo Minija. Ši, Lietuvos vakaruose tekanti upė, ekspedicijos dalyvius stebino nuo pirmosios plaukimo valandos.

Kodėl plaukdami Minijos upe ekspedicijos dalyviai jautėsi lyg Amazonės džiunglėse? Kodėl plaukiant nepavyko sutikti nė vieno žmogaus? Kokios ne itin malonios kliūtys laukė nuotykių ieškojusių baidarininkų? Kokie stebuklai turėjo įvykti, kad Minijos turistinė trasa tapo ilgesnė nei pati upė? Kaip galima išvesti baidares pasivaikščioti? Kodėl pirmą kartą į krantą baidarininkai išlipo tik po 3 valandų plaukimo?