LT   |   EN      Mano KU   |   
Aptarė kvapų valdymo problemas ir galimybes Klaipėdos mieste
06-02-2019

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, kartu su Klaipėdos universitetu bei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija surengė konferenciją „Kvapų valdymo problemos ir galimybės“.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Klaipėdos departamento vadovas Rimantas Jonas Pilipavičius teigė, kad per praėjusius metus, ypač šiltuoju laikotarpiu, buvo sulaukta rekordiškai daug skundų.

„Praėjusi vasara buvo įsimintina. Tvyrojo karščiai, gavome begalę skundų dėl kvapų. Labai aktyviai pradėjo dirbti bendruomenės, tiek Klaipėdos miesto, tiek ir Ketvergių gyvenvietės. Susibūrę žmonės iniciavo daugybę pareiškimų, kreipimųsi į LR Vyriausybę ir jų balsas buvo išgirstas. Premjeras iniciavo komisijas, posėdžius šia tema.

Šiandien į konferenciją pasikvietėme akademinio pasaulio atstovus, LR sveikatos, aplinkos ministerijų atstovus, laboratorijų darbuotojus ir viliuosi, kad jų parengtuose pranešimuose išgirsime atsakymus į daugybę rūpimų klausimų ir, tikiuosi, bus galima numatyti gaires tolimesniems darbams, sprendžiant kvapų problemas“, – kalbėjo Rimantas Jonas Pilipavičius.

Konferencijoje pranešimus skaitė Vilniaus universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Kauno technologijos universiteto mokslininkai, LR sveikatos apsaugos ministerijos, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai.

Konferenciją pradėjęs ir ją vedęs laikinasis KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas pabrėžė, kad KU mokslininkai yra atlikę ne vieną tyrimą dėl oro taršos uostamiestyje.

„KU mokslininkai turi ką pasakyti šia tema, yra atlikę ne vieną tyrimą. Tad konferencijos metu bus galima aplankyti KU Jūros tyrimų instituto laboratorijas. Mokslininkai supažindins su atliekamais tyrimais, pristatys kokios yra galimybės išmatuoti oro taršą“, – sakė prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Klaipėdos departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė, skaitydama pranešimą apie oro taršą kvapais Klaipėdos mieste ir rajone, tikino, kad per 2018 metus sulaukta per 800 raštiškų skundų.

„2018 m. pirmuosius skundus dėl sklindančių kvapų NVSC Klaipėdos departamentas gavo liepos mėn. pradžioje. Pagal skundus, galime padalinti miestą į šiaurinę ir pietinę dalį, būtent su jomis dirbome 2018 m. Šiaurinėje dalyje – AB „Klaipėdos nafta“ ir UAB „Krovinių terminalas“, pietinėje – Dumpiuose esantis sąvartynas, AB „Grigeo“, UAB „Branda LT“, Klaipėdos vandenų nuotekų valymo įrenginiai.

Laboratorijų prašėme, kad ištirtų kiekvienos įmonės kvapų sklaidą atskirai bei kartu, pateiktų rezultatus, kokią teritoriją kvapų sklaida apima.

Įmonių prašėme pateikti ir siūlėme peržiūrėti taršos leidimus, pareikalavome pateikti planus, ką planuojama daryti siekiant mažinti oro taršą kvapais. Taip pat Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybėms rekomendavome atsižvelgiant į situaciją nuspręsti, ar šioje teritorijoje ateityje leisti veikti panašioms įmonėms. Taip pat siūlėme peržiūrėti teisės aktus“, – kalbėjo Asta Šlepetienė.

Su konferencijos programa bei skaitytų pranešimų temomis galite susipažinti čia.