LT   |   EN      Mano KU   |   
20-ojoje Vasaros akademijoje užsieniečius lietuviškai šnekino ir rektorius, ir meras
25-08-2021

Šią vasarą Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultetas ir erdvus jo sodas atgijo: čia vėl – po 1,5 metų pertraukos – susirinko būrys užsieniečių (ir net tik), pasiryžusių kontaktiniu būdu mokytis lietuvių kalbos intensyviuose vieno mėnesio trukmės kursuose. Tačiau dar daugiau norinčiųjų pasirinko mokytis nuotoliniu būdu. Iš viso į kursus užsiregistravo daugiau kaip 100 dalyvių iš 29 šalių. Nemaža dalis juose dalyvavo jau ne pirmą kartą.

Kursuose dalyvavo 24 baltarusiai. Jų kalbos studijas remia KU. Ši žinia plačiai pasklido jau nuo intensyvių žiemos kursų, vykusių sausio mėnesį. Dauguma persikėlusiųjų iš Baltarusijos Vasaros akademijos dalyvių mokėsi nuotoliniu būdu iš Vilniaus, o ekskursijos po Lietuvą metu entuziastingai prisijungė prie atvykusių kursų dalyvių.

35 dalyviai – užsienio universitetų studentai, dėstytojai, tyrėjai ir lietuvių kilmės asmenys – kursuose dalyvavo pagal Švietimo mainų paramos fondo programą. Iš jų gausiausia grupelė buvo 7 lietuvių kilmės venesueliečiai, ketinantys persikelti į Lietuvą. KU kursus Venesuelos lietuvių bendruomenė atrado irgi jau žiemą.

Besimokančiųjų vasaros kursuose būrį papildė 18 užsienio lituanistinių mokyklų mokytojų, nes tuo pat metu vyko mokymai ir jiems – Lituanistinės studijos. Buvo sukurta jungtinė KU Vasaros akademijos programa ir įgyvendinama panaudojant visas technologines galimybes. Organizatoriai ypatingai stengėsi, kad visas gausus būrys kursų dalyvių – ir kontaktinių, ir nuotolinių, – pasijustų viena didele bendruomene. Paskaitos / pamokos vyko ir auditorijose, ir per „Zoom’ą“, o keli dėstytojai dirbo ir mišriuoju būdu. Iš viso dirbo 12 dėstytojų, taip pat kultūros renginių vedėjai, kelios administratorės ir savanorės mentorės (visos – KU kursų alumnės).

Kontaktinių kursų dalyviai vyko į ekskursijas, o nuotolinių – keliavo virtualiai. Užtat, fakultete vykusiuose renginiuose pavyko suburti ir kontaktinius, ir nuotolinius studentus: kursų atidarymo šventė, Kultūrų diena, Šeimų šventė su lietuviškų patiekalų gaminimu fakulteto sode, lietuvių tradicinės muzikos renginys, Lietuvos istorijos paskaita.

Kursų uždarymo šventėje baigimo pažymėjimus įteikė KU rektorius prof. Artūras Razbadauskas, aktyvus šių kursų kuratorius. Beje, jis kartu su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku apsilankė ir auditorijose pamokų metu, pakalbino kursų dalyvius lietuviškai.

Žinoma, Vasaros akademijos organizatoriai įvertino papildomus su pandemija susijusius sunkumus ir riziką. Tačiau viskas pavyko: įveikti izoliacijos sunkumai, laikytasi saugumo reikalavimų. Ir nenutiko nieko blogo! Matyt, padėjo pozityvi energija, puikūs kursų dalyvių atsiliepimai, jų dėkingumo žodžiai ir noras tęsti lietuvių kalbos studijas Klaipėdos universitete. „Ir kuo greičiau“, – ne vienas jau laukia rugsėjo, o kai kurie planuoja dar kartą dalyvauti būsimoje 2022 m. Žiemos / Vasaros akademijoje.

Jūratė Derukaitė, Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos ir užsienio kalbų centro vadovė